Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
24.03.2022 08:25

Novú budovu školy postavili z financií od maďarskej vlády


Na snímke Cirkevná spojená škola bl. Sáry Salkaházi počas odovzdania budovy školy s vyučovacím jazykom maďarským v Moldave nad Bodvou. Snímka zdroj: (tasr).


V novej budove v Moldave nad Bodvou (okres Košice-okolie) začala pôsobiť cirkevná spojená škola s vyučovacím jazykom maďarským.


Objekt na ulici Československej armády dala postaviť Nadácia pre budúcnosť výlučne z finančnej podpory maďarskej vlády, celkové náklady vrátane kúpy pozemku, stavebných prác a zariadenia sú v hodnote 8,8 milióna eur. V stredu budovu slávnostne odovzdali do užívania.

Cirkevná spojená škola blahoslavenej Sáry Salkaházi, pod ktorú patrí materská a základná škola a gymnázium, vznikla v roku 2015. Aktuálne má celkovo 234 žiakov, zriaďovateľom je Arcibiskupský úrad v Košiciach. "Posledných sedem rokov sme strávili v podstate v podnájmoch, pomohli nám mestské inštitúcie, školy, mesto Moldava nad Bodvou. Za podpory maďarskej vlády sa podarilo postaviť túto krásnu školu. Má 22 tried, odborné učebne, vlastnú školskú jedáleň, športovú halu, takže tých možností je, myslím si, veľmi veľa," povedal riaditeľ školy István Nagy.

Pozemok objektu má rozlohu takmer tri hektáre, výstavba prebiehala od konca roka 2018 do 15. decembra 2021, keď budovu skolaudovali. Žiaci základnej školy a gymnázia sa v nej začali učiť tento mesiac. Keďže školská jedáleň začne prevádzku až neskôr, škôlkari by sa podľa plánov mali nasťahovať v septembri.

Podľa predsedu Nadácie pre budúcnosť Csabu Bartóka v meste bola pred desiatimi rokmi potreba novej školy, no samospráva na to vlastné zdroje nemala. Nakoniec sa ich podarilo získať od maďarskej vlády.

"My ako nadácia sme najprv chceli založiť vlastnú školu, ale medzitým založila v Moldave maďarskú školu košická arcidiecéza, takže sme sa dohodli, že urobíme džentlmenskú dohodu a za jedno euro ročne prenajmeme škole tieto priestory," povedal Bartók. V prípade získania ďalších financií je podľa neho v pláne aj výstavba internátu či plavárne.

Na slávnostnom podujatí so strihaním pásky vystúpili aj zástupcovia cirkví a štátny tajomník maďarského úradu vlády pre národnú politiku Árpád János Potápi.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2020
Moldava nad Bodvou začína s výstavbou nového trhoviska
V týchto dňoch sa začína v Moldave nad Bodvou pri Inkubátorovom dome realizovať projekt s názvom Trhovisko Encs - Encsi piactér.
viac
02.09.2020
Biely Kostol pripravuje po šestnástich rokoch novú kontajnerovú školu
Po šestnástich rokoch sa vráti do Bieleho Kostola pri Trnave základná škola (ZŠ). Bude stáť na inom mieste ako jej predchodkyňa, bude kontajnerová a rozrastať sa bude postupne. Podľa starostky Ivety Paulovej by prvých žiakov mala privítať už o rok, v septembri 2021.
viac
08.12.2020
Na Budulovskej ceste pribudnú priestory MŠ
Rozšírením kapacít o Materskú školu (MŠ) na Budulovskej ceste má v Moldave nad Bodvou pribudnúť ďalších 60 miest pre predškolákov.
viac
10.01.2023
Rozšírenie kapacity MŠ v Budulove je v úvodnej fáze
Práce na rozšírení kapacity materskej školy (MŠ) v mestskej časti Budulov v Moldave nad Bodvou sú v úvodnej fáze. Potvrdila to hovorkyňa mesta Jana Kovácsová. Stavba má byť hotová do novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %