Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
24.03.2023 12:35

NSK začal s prípravou integrovaného dopravného systému


Ilustračná snímka.


Nitriansky samosprávny kraj (NSK) začal s prípravou integrovaného dopravného systému (IDS). Jeho cieľom je vybudovanie verejnej dopravy, v rámci ktorej bude možné na celom území kraja cestovať na jeden cestovný doklad bez ohľadu na prestupy či použité druhy dopravy.


Zámer na zriadenie IDS už na svojom marcovom rokovaní schválili aj krajskí poslanci. Pri jeho budovaní zatiaľ NSK počíta s dvomi variantmi. Podľa prvého bude IDS realizovať v spolupráci s mestom Nitra, podľa druhej alternatívy zriadi kraj integrovanú dopravu sám. "Odhlasovali sme si zámer a začíname debaty s mestami, hlavne s mestom Nitra, od ktorého očakávame ďalší impulz," uviedol predseda NSK Branislav Becík.

Kraj si od zavedenia IDS sľubuje jednotný dopravný systém, v ktorom budú zahrnuté všetky formy verejnej dopravy s jednotnými prepravnými tarifnými podmienkami. To by malo podstatne zjednodušiť pohyb ľudí v regióne. "Rozdelené kompetencie, nejednotné tarify, rôzne uplatňovanie sociálnych zliav a rozdielne zdroje financovania spôsobujú komplikácie najmä cestujúcej verejnosti. To spôsobuje neustály úbytok cestujúcich z verejnej dopravy a nárast individuálnej automobilovej dopravy. Dlhodobé skúsenosti zo zahraničia i zo Slovenska ukazujú, že úspešným spôsobom, ako zvrátiť tento vývoj, je vznik IDS," konštatuje sa v analýze Úradu NSK.

Ako sa v nej uvádza, celkové ročné náklady na prevádzku pracoviska integrátora IDS presiahnu sumu 244.000 eur. Podľa NSK by sa prvé aktivity pri zavádzaní integrovanej dopravy v kraji mohli začať už na budúci rok. "Každý kto ma pozná, vie, že by som chcel všetko čo najskôr. Ale v tomto prípade si musíme najskôr počkať na stanoviská miest. Verím, že tento rok by sme to mohli uzavrieť do nejakej finálnej verzie, aby sa to celé od budúceho roka mohlo realizovať," dodal Becík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.12.2020
PSK už má dokument, ktorý má ambíciu zlepšiť dopravu v kraji
Prešovský samosprávny kraj (PSK) už má plán udržateľnej mobility (PUM). Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, dokument obsahuje konkrétne návrhy zlepšení v doprave v celom kraji. Na decembrovom zastupiteľstve ho schválili krajskí poslanci.
viac
01.03.2021
IDS BK rozšíria do ďalších obcí v Trnavskom kraji
Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDS BK) rozšíria do ďalších obcí v Trnavskom kraji.
viac
19.05.2023
NSK pripravuje nový dotačný systém, do tvorby sa zapoja poslanci aj samosprávy
Systém dotácií, ktoré poskytuje Nitriansky samosprávny kraj (NSK), prejde zásadnými zmenami. Podľa vedenia NSK i krajských poslancov má byť adresnejší a efektívnejší.
viac
15.03.2024
NSK chce založiť spoločnosť, ktorá v kraji vytvorí integrovaný dopravný systém
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) pokračuje v príprave integrovanej dopravy na území regiónu. Krajskí poslanci budú na svojom zasadnutí 18. marca schvaľovať založenie obchodnej spoločnosti s názvom Integrovaná doprava Nitrianskeho samosprávneho kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %