Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
19.06.2024 02:40

O najlepšie tradičné jedlo zabojujú halušky, pirohy i paprčkový paprikáš


Ilustračný výrez plagátu


Novootvorený zrekonštruovaný amfiteáter Révkert vo Vlčanoch v okrese Šaľa otvorí svoje brány v sobotu 22. júna pre návštevníkov folklórnych slávností.


Prvý ročník podujatia prinesie celodenné folklórne vystúpenia, jánske ohne, výstavu čepcov, ukážky paličkovanej čipky, tvorivé detské dielne či súťaž vo varení tradičných jedál, informovala Hana Košťaliková z Domu Matice slovenskej v Nitre, ktorý je jedným z hlavných organizátorov slávností.        

V programe folklórnych slávností sa predstaví vyše 150 účinkujúcich. Podujatie odštartuje súťaž vo varení tradičných slovenských jedál. Okrem klasických bryndzových halušiek, pirohov či gulášu zabojuje o prvé miesto zabíjačková špecialita paprčkový paprikáš. V celodennom kultúrnom programe sa predstavia aj deti a mládež z okolia i z domácej materskej a základnej školy.        

Pestré pásma folklórnych skupín a súborov sú výberom z okolitého regiónu, mnohé z nich sú nositeľmi viacerých ocenení, skonštatovala Košťaliková. Predstavia sa Matičiarik z Nových Zámkov, Jatovčanka, Tiptopáčik zo Šale, Dolinka, Dolina a ľudová hudba Máňanská muzička z Mane, Važina zo Šoporne či Drienka s gajdošmi z Veľkého Zálužia.        

Tradičné remeslo zastúpené ručným šitím čepcov predstaví zbierka Alexandry Stankovej. Možnosť vyskúšať si techniku paličkovanej čipky ponúkne dielňa Dagmar Bačinskej. Počas celého dňa bude pre deti dostupná aj kreatívna ľudová výtvarná dielňa. O zábavu do neskorých nočných hodín sa postará zapaľovanie jánskych ohňov s folklórnym súborom Šaľan a hudobná veselica s Furmanmi z Nitry.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Tribečské múzeum pripravilo Mandaly úrody
Netradičné prezentačné podujatie Mandaly úrody pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Je spojené s tvorivou dielňou a približuje význam kultúrnych rastlín slúžiacich ako zdroj výživy ľudí a zvierat alebo surovina pre spracovateľský priemysel.
viac
09.03.2017
Mestské múzeum pripravilo tvorivé dielne Čaro drotárstva
Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre pripravilo v spolupráci s Galériou Drotárie v priestoroch múzea tvorivú dielňu pod vedením umeleckých drotárov Jozefa Šaba a Jozefa Mačicu.
viac
07.03.2018
Rudník privíta 12. ročník výstavy Nevšedné podoby prútia
Medzinárodné stretnutie košikárov, ktoré organizuje obec Rudník v okrese Myjava spoločne s Centrom tradičnej kultúry (CTK) a Česko-slovenským zväzom košikárov, sa uskutoční 17. marca.
viac
05.05.2021
Výstava Z kováčskej dielne prezentuje zručnosť kysuckých kováčov
Zručnosť študentov Strednej odbornej školy (SOŠ) strojníckej v Kysuckom Novom Meste prezentuje výstava pod názvom Z kováčskej dielne, ktorú Kysucké múzeum sprístupnilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %