O víťazovi ankety Strom roka 2016 môžete rozhodnúť už len pár dní

O víťazovi ankety Strom roka 2016 môžete rozhodnúť už len pár dní O víťazovi ankety Strom roka 2016 môžete rozhodnúť už len pár dní

Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 300-ročný platan z Tornale. Druhá v poradí je lipa zo Spišského Bystrého a tretie miesto patrí červenému buku z Hermanoviec. Finalisti získali do dnešného dňa spolu vyše 8 000 hlasov.

Poslaním ankety, ktorej v poradí už štrnásty ročník realizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už piaty rok spevák Peter Lipa.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016. Hlasovať za svoj strom môže každý,  prostredníctvom SMS správy (na č. 7773, v tvare: STROM medzera číslo stromu od 1-12 medzera kontaktné údaje), hlasovacieho lístka, poštou, priamo na www.ekopolis.sk alebo www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov  - finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk).

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016 a postúpi do medzinárodnej ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.