Sobota 22.02.2020
Dnes má meniny 
Etela
°C
15.08.2019 08:05

Obce sa majú čím navzájom inšpirovať aj v oblasti životného prostredia


Ilustračná snímka


Mestá a obce sa podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) majú čím inšpirovať a mali by sa porovnávať. „Je veľmi dobré, ak samosprávy idú do pilotných projektov, z ktorých poznatky môžu poslúžiť aj ďalším samosprávam,“ uviedol pre TASR hovorca ZMOS Michal Kaliňák.


Príkladom pilotného projektu je vytváranie lúčnych plôch, s ktorým začalo viacero slovenských miest. V prípade, že sa projekty lúčnych plôch neosvedčia, bude lepšie vrátiť sa z kratšej cesty. Úspech môže byť, naopak, povzbudením pre ďalšie samosprávy, vysvetlil Kaliňák.       

Téma ochrany životného prostredia zasahuje do rôznych oblastí života v obciach. „Či už by sme hovorili o odpadovom hospodárstve, alebo aj znižovaní energetickej náročnosti budov,“ vymenoval Kaliňák. Prispieť k čistejšiemu ovzdušiu sa podľa neho snažia mestá aj verejnou dopravou s ekologicky prijateľnejším pohonom či používaním vyhovujúceho posypového materiálu počas zimnej údržby ciest a chodníkov.       

Viaceré krajské mestá ešte na jeseň, pred komunálnymi voľbami, predstavovali úvahy o zavedení nízkoemisných zón. Niektoré sa dokonca prihlásili k Európskemu dohovoru o klíme a energetike, pripomenul Kaliňák. V súčasnosti sa tieto zámery podľa neho naďalej pohybujú v rovine úvah a zvažovania technických možností. „Zaviesť nízkoemisnú zónu je prínos, ktorý však môže znížiť fakt, že do tejto zóny budú mať prístup staršie naftové autobusy alebo odpadky z košov bude zbierať staré dymiace auto. Čo by až také terno nebolo,“ komentoval.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.04.2016
Mestá dostanú možnosť vyhlásiť na svojom území nízkoemisné zóny
Slovenské obce a mestá budú mať možnosť zlepšiť kvalitu ovzdušia na svojom území vytvorením takzvaných nízkoemisných zón.
viac
22.04.2016
Slováci recyklujú málo, zmeniť to má nový vzdelávací projekt
Slováci často nevedia, ako zužitkovať odpady či doceniť druhotné suroviny.
viac
20.06.2016
Poslanci stoja na strane občanov a sú proti ťažobným záujmom investora
Prešovskí krajskí poslanci sa na dnešnom zastupiteľstve postavili za pisateľov otvoreného listu, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na území, kde sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu.
viac
01.08.2019
Zostáva už len mesiac na predloženie enviro projektov v rámci Zelených očí
Uzávierka grantového systému Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) s názvom Zelené oči sa pomaly blíži. Ešte do konca augusta môže verejnosť predložiť environmentálny projekt, ktorý premení jeho okolie na zelenšie. Svoju šancu zatiaľ využilo 51 predkladateľov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %