Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
05.08.2021 11:30

Obce zapojené v DCOM-e splnia povinnosti zákona proti byrokracii automaticky


Ilustračná snímka.


Obce zapojené v DCOM-e splnia povinnosti zákona proti byrokracii automaticky. Nemusia preto využívať portál www.oversi.gov.sk. Od 1. septembra 2021 začína platiť na Slovensku zákon proti byrokracii.


Podľa neho už nebudú môcť orgány verejnej moci žiadať od občanov výpisy z obchodného a živnostenského registra, z katastra nehnuteľností a registra právnických osôb, či listy vlastníctva. Týka sa to aj obcí a miest.

Dobrou správou však je, že ako samospráva zapojená v IS DCOM, získate všetky potrebné údaje priamo cez tento systém. Všetko sa udeje automaticky, bez nutnosti potrebné dáta manuálne vyhľadávať či prihlasovať sa do ďalšieho informačného systému. V DCOM-e budete mať všetko na jednom mieste.

Napríklad: Občan Vás požiada o pridelenie súpisného čísla pre svoj rodinný dom. Po novom Vám DCOM umožní získať potrebné údaje o vlastníckom vzťahu priamo v elektronickom spise bez potreby výpisu z katastra. Všetky potrebné údaje si totiž DCOM zabezpečí priamo z formulára žiadosti, teda na pozadí. Občan nielenže už nebude musieť priniesť list vlastníctva, ale Vám sa zjednoduší aj správa spisu. Ten bude možné viesť už len v elektronickej podobe bez zbytočného „papierovania“.

Obce, ktoré DCOM nevyužívajú, sú v inej situácii. V ich prípade je dôležité, či im dodávateľ informačného systému zabezpečí do 1. septembra pripojenie na potrebné verejné registre, alebo nie. Faktom je, že aktuálne touto funkcionalitou disponuje iba DCOM. 

Preto obce, ktoré DCOM nevyužívajú, budú musieť potrebné údaje získavať cez portál  www.oversi.gov.sk a žiadať o registráciu doň. Táto povinnosť sa však Vás, ako obce pripojenej k DCOM-u, netýka. ZMOS sa totiž dohodol s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, že samosprávy využívajúce DCOM, tento portál používať nemusia. Všetky potrebné údaje získajú práve cez DCOM. 

Autor: (dcom.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2020
Poradia si obce a mestá s kuchynským odpadom?
Od januára 2021 musia mestá a obce zabezpečiť občanom možnosť triedenia zberu kuchynského odpadu.
viac
05.03.2021
ZMOS sa sústredil na energetiku
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje prieskum, v ktorom sa sústredilo na energetiku.
viac
06.07.2021
ZMOS podporuje transfer skúseností z našich samospráv ukrajinským
ZMOS podporuje transfer skúseností z našich samospráv ukrajinským mestám a obciam. Výsledkom týchto podujatí bude strategický dokument.
viac
14.10.2021
Druhý ročník projektu ELoGE Slovensko
Registrácia samospráv na získanie Európskej značky excelentnosti dobrej správy vecí verejných pre rok 2021 spustená.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %