Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
19.09.2022 11:40

Obci sa podarilo elektronickou evidenciou zvýšiť mieru triedenia odpadu


Ilustračná snímka: (tasr).


Obci Bánov v okrese Nové Zámky sa podarilo za posledné dva roky zvýšiť mieru triedenia odpadu zo 16 na takmer 59 percent.


Zásadný podiel na tomto výsledku má fungujúca elektronická evidencia odpadov, tvrdí Matúš Ohrádka, ktorý má v obci na starosti životné prostredie a odpadové hospodárstvo.

Elektronickú evidenciu odpadov zaviedli v Bánove v roku 2020. Vyhodnotením dát vedenie obce dôsledne zanalyzovalo správanie obyvateľov pri zbere zmesového i triedeného odpadu. "Takýmto spôsobom sme chceli identifikovať slabé miesta, aby sme tak získali reálny prehľad o miere triedenia z domácností aj ďalších subjektov v obci," povedal Ohrádka.

Ako prvé označili v Bánove nádoby so zmesovým odpadom. Domácnosti začali pri triedenom odpade označovať vrecia nálepkou s QR kódom. Pri každom zbere boli údaje o produkcii odpadu z konkrétnej domácnosti zaznamenané do elektronického systému a postupne vznikol prehľad, ako to v obci s odpadmi naozaj vyzerá.

Už v prvom roku zavedenia systému dosiahla obec mieru triedenia komunálnych odpadov na úrovni 40,85 percenta a v roku 2021 toto číslo vzrástlo na 58,83 percenta. Znížilo sa aj množstvo vyprodukovaného odpadu, ktorý Bánovčania poslali na skládku. Kým v roku 2019 to bolo viac ako 635 ton, za rok 2021 to bolo necelých 498 ton.

Z dlhodobého hľadiska je v Bánove cieľom udržať si trend zvyšovania miery triedenia. Všetky aktivity obce smerujú hlavne k zavedeniu spravodlivých poplatkov, úspore financií, menšiemu množstvu odpadu na skládkach. Podľa slov Ohrádku malo vedenie obce pred zavedením systému jasný cieľ, verejnosť však bola dosť skeptická. "Komunikovali sme nielen benefity systému, ale aj to, ako sa nový systém dotkne každej domácnosti, či akým spôsobom môžeme do budúcna ovplyvniť výšku poplatkov za vývoz odpadu."

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.07.2019
Len označiť nádoby nestačí. Vyžadujte dáta, ktoré zlepšia odpadové hospodárstvo
Samosprávy si už uvedomujú, že im chýbajú presné informácie o tom, kto, koľko a aký odpad produkuje. Mnohé riešia otázku, ako sa vysporiadať s rastúcimi poplatkami za skládkovanie tak, aby bolo odpadové hospodárenie ekonomicky udržateľné a oddialili nepopulárne zvyšovanie poplatkov pre občanov.
viac
14.08.2021
Samosprávam klesá odpad s automatizovaným množstvovým zberom
Slovenským skládkam sa darí napriek zvyšovaniu poplatkov. V roku 2020 išlo na skládky 48,4 % komunálneho odpadu. Jednou z príčin je stále triedenie odpadu. Mestá a obce hľadajú riešenia ako eliminovať množstvo odpadu.
viac
30.09.2021
V Kurimanoch si poplatok za odpady občania určia triedením
Zodpovedným prístupom k triedeniu si v obci Kurimany v okrese Levoča občania určia poplatok za odpady. Na elektronickú evidenciu odpadov tam prešli zo žetónového množstvového systému.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %