Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
02.11.2020 11:20

Objavte NATURPARK Podunajsko


Vŕbový labyrint. Snímka zdroj: (sažp).


Deväť projektových partnerov z oboch strán Dunaja sa podieľalo na vzniku prvého naturparku na Slovensku - NATURPARKu Podunajsko.


Cieľom jeho vzniku sú okrem zachovania prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu aj jeho využitie v záujme vidieckeho rozvoja, na environmentálnu výchovu, formovanie verejnej mienky a rozvoj „mäkkého“ turizmu s podporou regiónu. Úvodné pilotné aktivity sa realizovali vďaka projektu Taste of Danubian Nature / Chute podunajskej prírody, ktorý sa realizoval v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.

Združenie obcí dolného Žitného Ostrova je hlavným partnerom projektu,  vďaka ktorému sa zmenila tvár 22 obcí dolného Žitného ostrova. Pribudli v nich dažďové záhrady, hmyzie hotely, vahadlové studne, ale aj 3500 pôvodných druhov drevín.

Hlavný cezhraničný partner  Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség (HU) poskytol nielen cenné „know-how“ pri tvorbe stratégie Naturparku Podunajsko, ale vybudoval v Naturparku Gerecse (HU) aj vstupné brány, infobody a  rozšíril programy „mäkkého turizmu“.

Ďalšími partnermi projektu sú okrem Slovenskej agentúry životného prostredia aj Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. (SK), obec Gönyű (HU), obec Zlatná na Ostrove (SK), Bratislavské regionálne ochranárske združenie (SK), Gönyű Horgászegyesület (HU) a obec Klížska Nemá (SK).

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vybudovala v rámci projektu zážitkové envirocentrum v prírodnom prostredí  Strediska environmentálnej výchovy (SEV) SAŽP Dropie Zemianska Olča. Najpôsobivejší je altánok s trstinovou strechou, ktorý slúži na realizáciu rôznorodých aktivít. Tento rok sa okrem realizácie rôznych školení, výstav, programov pre návštevníkov odohralo pod altánkom s veľkým úspechom aj detské divadelné predstavenie obľúbenej rozprávky Ludas Matyi (Husiar Maťko). Určite najobľúbenejšími sú však pocitový chodník a živé vŕbové stavby, ktoré si tento rok, za dodržania bezpečnostných nariadení pre koronakrízu, vyskúšalo mnoho malých a veľkých návštevníkov. Zaujímavosťou je aj špeciálna vtáčia pozorovateľňa, ktorá vznikla podľa konceptu známeho mladého maďarského fotografa Máté Bence - neviditeľného fotografa vtákov. Dokončila sa lanová dráha, ktorá predstavuje posledný prvok v rámci projektu zážitkového envirocentra.

Aj keď projekt končí, Naturpark Podunajsko len začína. Na vybudované infraštruktúrne prvky nadviažu rôzne programy a aktivity v SEV SAŽP Dropie na prezentáciu kultúrneho a prírodného dedičstva, aby návštevníci lepšie spoznali, chápali a objavili čarovný región najväčšieho riečneho ostrova Európy.

Autor: (SAŽP)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.11.2020
Pri veternom mlyne vybudovalo mesto rozhľadňu
Mesto Holíč v rámci cezhraničného projektu VISIO, ktorý je podporený z programu INTERREG V-A Slovensko – Rakúsko 2014 - 2020 a spolufinancovaný z fondu ERDF, zo štátneho rozpočtu SR a vlastných zdrojov mesta Holíč, vybudovalo neďaleko veterného mlyna novú rozhľadňu.
viac
12.01.2021
Na projekty spolupráce s Maďarskom môžu uchádzači získať až 50 000 eur
Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie môžu ešte tento mesiac žiadať o finančný príspevok z Fondu malých projektov v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Jeden projekt má šancu získať od 20 000 do 50 000 eur.
viac
28.04.2021
Župa vybudovala cyklotrasu medzi kompou Kyselica a obcou Báč
V utorok 27. apríla 2021 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
11.05.2021
Chystá sa nová výzva v INTERREG V-A SK-CZ
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako riadiaci orgán pre programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika zverejnil informáciu o pripravovanej výzve v cezhraničnom programe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %