Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
11.12.2023 12:00

Obnova Námestia SNP je ukončená, stalo sa pešou zónou


Ilustračná snímka Partnerská dohoda


Aktuálne ukončená obnova Námestia SNP je jedným z najväčších tohtoročných projektov mesta Trnava. Mesto vynaložilo na premenu lokality v centre mesta takmer 2,2 milióna eur, pričom viac než 1,8 milióna eur získalo z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) 2014 - 2022.


Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová. Práce začali v polovici januára tohto roku. "Preukázali sme znovu našu pripravenosť na eurofondové výzvy a vďaka kvalite projektu sme z mestského rozpočtu ušetrili významnú sumu, ktorú môžeme použiť na ďalšie investície," uviedol primátor Trnavy Peter Bročka. Komplexná obnova nadviazala na pred letom zrekonštruovaný Ružový park v jeho susedstve, do ktorého mesto vložilo ďalších 3,2 milióna eur.         

Architektonický návrh Ateliéru DV vrátil Námestiu SNP jeho podobu z 20. rokov minulého storočia, pôvodný projekt vzišiel z dielne architekta Josefa Mareka. Teraz sú jeho súčasťou popri Pomníku M. R. Štefánika, Pamätníka osloboditeľov a Pomníka nespravodlivo prenasledovaných v rokoch 1948 - 1989 aj repliky pôvodných barokových sôch sv. Jozefa a Panny Márie Immaculaty na mieste niekdajšieho mosta. Parčík tiež dostal nové oplotenie, obnovila sa fontána, novým kompozičným prvkom je priestorová prezentácia dolnej brány. Súčasťou obnovy bola aj oprava historickej technickej pamiatky - mostného prekrytia potoka Trnávka. Výsledky archeologického výskumu s nálezmi z rôznych historických období, ako pozostatky barbakanu, mestského opevnenia, kostola v patroníciu sv. Ulricha či mosta sú prezentované odlišnou dlažbou na spevnených plochách. Vymieňali sa tiež rozvody, pribudla nová zeleň, osvetlenie i komunikácie.         

Námestie samotné pritom nemá dlhú históriu, začalo ju písať od roku 1911, keď radnica prekryla pevnou konštrukciou Trnávku a vznikol v priestore prvý park. Stavebný ruch na lokalitu za hradbami postupne priniesol budovu banky, evanjelický kostol či okresný dom. Rozvojom mesta sa lokalita dostala do centra Trnavy.         

Rekonštrukcia zároveň, ako doplnila hovorkyňa, zmenila Námestie SNP na pešiu zónu. "Medzi železničnou a autobusovou stanicou, ktoré sú v jeho blízkosti, a centrom mesta denne prejdú tisícky chodcov - doteraz bez toho, aby sa v lokalite zdržali dlhšie. Po novom bude námestie miestom relaxu. Svoju krásu naplno ukáže po zime. Spolu s rozkvitnutým Ružovým parkom budú iste patriť k najkrajším miestam v centre Trnavy," dodala Majtánová.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2020
Žilina vyhlásila súťaž na revitalizáciu Bulváru
Mesto Žilina vyhlásilo urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru na Bulvári.
viac
27.01.2022
Ďalšiu časť Námestia Majstra Pavla zrekonštruovali, je z nej pešia zóna
Primátor mesta Miroslav Vilkovský pri príležitosti slávnostného otvorenia obnovenej časti uviedol, že rekonštrukciou prešla východná strana námestia od komunikácie medzi Bazilikou sv. Jakuba a mestským úradom po severnú časť vrátane chodníka na Košickej ulici po križovatku s Mäsiarskou ulicou.
viac
04.05.2022
Radnica hľadá dodávateľa rekonštrukcie Námestia SNP
Mesto Trnava spustilo verejnú súťaž na realizátora dlho očakávanej rekonštrukcie Námestia SNP. Obnoví sa jeho celkový vzhľad, dôležitým momentom bude zmena polohy pamätníka osloboditeľov, ktorý otočia o 90 stupňov.
viac
11.01.2023
Začína sa obnova Námestia SNP, vyžiada si rozsiahle zmeny v doprave
Od budúceho týždňa začne v Trnave realizácia dlho očakávaného projektu komplexnej obnovy Námestia SNP v centre mesta. Od pondelka 16. januára si preto vyžiada zmeny dopravnej situácie. Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %