Piatok 12.08.2022
Dnes má meniny 
Darina
°C
30.11.2021 03:30

Obyvatelia Bojníc budú môcť rozhodnúť o využití časti financií z rozpočtu


Ilustračná snímka.


Bojničania budú môcť rozhodnúť o využití časti financií z mestského rozpočtu. Pravidlá participatívneho rozpočtu určuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré schválili mestskí poslanci na svojom poslednom rokovaní.


Navrhnúť projekty rozvoja kúpeľného mesta budú môcť obyvatelia po prvý raz budúci rok.

"Participatívny rozpočet je nastavený na obdobie dvoch rokov. Žiadosť môže posielať fyzická alebo právnická osoba, a tak sú nastavené aj jednotlivé limity," načrtla vedúca finančného oddelenia mestského úradu v Bojniciach Klaudia Bartková.

VZN podľa nej stanovilo pravidlá, ako bude mesto postupovať, vrátane špecifikácie projektov či elektronického hlasovania.

"Pre projekty, ktoré budú predkladať obyvatelia, sme vyčlenili 3000 eur a zadania pre mesto, teda mestské projekty je suma 5000 eur," priblížila ďalej mestská poslankyňa Antónia Kováčová Píšová, ktorá s návrhom zavedenia participatívneho rozpočtu prišla.

Na elektronickom hlasovaní sa podľa nej budú môcť zúčastniť obyvatelia nad 15 rokov, vybrať si budú môcť dva projekty, pri zadaní pre mesto jeden projekt. "Participatívny rozpočet je tak realitou, môžeme začať v budúcom roku oslovovať obyvateľov, aby predkladali projekty," dodala.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2020
Poskytovanie dotácií z rozpočtu má od 15. októbra nové pravidlá
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) poslanci schválili nový návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta Banská Bystrica, ktoré má nadobudnúť účinnosť 15. októbra.
viac
29.11.2021
Hlasovanie za projekty v participatívnom rozpočte mesto pozastavilo
Hlasovanie za projekty v participatívnom rozpočte mesta Banská Bystrica je dočasne prerušené. Dôvodom je 90-dňový núdzový stav, ako aj zákaz vychádzania. Informoval o tom banskobystrický magistrát na sociálnej sieti.
viac
18.01.2022
Z participatívneho rozpočtu TTSK dostane podporu 54 projektov
V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy, obyvateľky a obyvatelia v online hlasovaní, rozhodli o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu bude rozdelených celkovo 250-tisíc eur, pričom nápady budú realizované už v tomto roku.
viac
31.03.2022
Rozhodnite o víťazných projektoch Participatívneho rozpočtu PSK
Novinkou Prešovského samosprávneho kraja v rámci jeho grantovej schémy je Výzva Participatívny rozpočet. Prvýkrát umožňuje rozhodovať o rozdelení časti verejných zdrojov aj obyvateľom Prešovského kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %