Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
26.04.2019 05:55

Obyvatelia Dobrej Nivy chcú obchvat, upozorňovali na to blokovaním cesty


Asi 150 obyvateľov Dobrej Nivy v okrese Zvolen v piatok popoludní na pol hodinu zablokovalo cestu I/66. Neustálym prechádzaním cez priechod pre chodcov pred miestnymi potravinami v centre obce chceli poukázať na neúnosnú situáciu v doprave. FOTO TASR - Ján Krošlák


Asi 150 obyvateľov Dobrej Nivy v okrese Zvolen v piatok popoludní na pol hodinu zablokovalo cestu I/66. Neustálym prechádzaním cez priechod pre chodcov pred miestnymi potravinami v centre obce chceli poukázať na neúnosnú situáciu v doprave.


V obci totiž stále narastá počet prechádzajúcich aut, stupňuje sa intenzita tranzitnej dopravy, zvyšuje sa počet dopravných nehôd s následkom vážnych zranení i smrti.       

Obyvatelia chcú, aby kompetentné orgány zahrnuli vybudovanie obchvatu obce do prvej etapy plánovanej výstavby rýchlostnej cesty R3 Zvolen – Šahy, zároveň s výstavbou obchvatu mesta Krupina v roku 2022, nie až po roku 2030. Občania preto v uplynulých dňoch spustili petíciu, aby sa čo najskôr vybudoval okolo obce obchvat. Ten má byť súčasťou rýchlostnej cesty R3 Zvolen - Šahy, ktorá sa však ako celok stavať nebude.       

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) je však nateraz prioritou obchvat Krupiny, ktorý sa má začať stavať v roku 2022, a hneď po ňom aj obchvat Šiah.       

„Petičnou akciou požadujeme od ministra dopravy a od Národnej diaľničnej spoločnosti, aby našu obec zaradili do prvého plánu, nie po roku 2030,“ povedal starosta Milan Jakubík. Podľa neho na obecnom úrade už vyzbierali 500 podpisov, ďalších približne 100 vyzbierali počas piatkovej blokády. Podpisy pod petíciu chcú do júna zbierať aj vo Zvolene a Krupine.       

"Žijem tu v neustálom hluku, na dome mám popraskané múry a trápi ma aj prach a exhaláty," povedala TASR pani Zuzana, ktorá býva priamo v centre dediny. O veľkom počte prechádzajúcich aut svedčí aj fakt, že počas polhodinového protestu sa na oboch stranách cesty v smere na Krupinu i Zvolen vytvorili kilometrové kolóny.       

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2019
ŽSR budovu zastávky nedajú obci zdarma, chcú za ňu 18-tis. eur
Objekt železničnej zastávky v Dobrej Nive v okrese Zvolen, ktorú chce miestna samospráva využívať na činnosť klubov, spolkov a združení, získa obec od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) iba kúpou. ŽSR ako vlastník nehnuteľnosti si od obce za budovu vypýtali 18.000 eur.
viac
12.06.2021
Dobrá Niva podala žiadosť o úver na ŠFRB, dom služieb chce prestavať na byty
Obec Dobrá Niva v okrese Zvolen podala v uplynulých dňoch žiadosť o úver na Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) a o dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR na rekonštrukciu dvoch podlaží tamojšieho domu služieb.
viac
14.01.2023
V Starých Horách blokovali hlavný cestný ťah pri vypnutom osvetlení
Protestné zhromaždenie občanov na Starých Horách v Banskobystrickom okrese, ktoré sa konalo včera podvečer, zvolal ho starosta Marián Gajdoš ako reakciu na extrémne zvýšenie cien energií a dlhodobé podfinancovanie samospráv, ktoré štát nerieši.
viac
03.11.2023
Dobrá Niva potrebuje čo najskôr novú ČOV, Envirofond požiadali o 950-tis. eur
Dobudovanie kanalizácie a stavba novej čistiarne odpadových vôd (ČOV) a následné prepojenie starej ČOV s novou je najväčšou výzvou pre nadchádzajúce obdobie pre vedenie obce Dobrá Niva v okrese Zvolen.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %