Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
10.02.2022 03:30

Obyvatelia Hnúšte môžu získať až 8000 eur na projekty participatívneho rozpočtu


Dobrovoľníci pri práci v rámci projektu participatívneho rozpočtu. Snímka zdroj: (msú).


Viac ako trojnásobne zvýšila samospráva Hnúšte počas troch rokov čiastku určenú na participatívny rozpočet. Vďaka nemu mohli aktívni obyvatelia skrášliť a zlepšiť verejné priestranstvá v meste realizáciou viac ako dvoch desiatok projektov.


Myšlienku participatívneho rozpočtu v Hnúšti presadil v roku 2019 nový primátor Roman Lebeda s cieľom dať aktívnym občanom možnosť viac sa podieľať na rozvoji mesta. Prvé projekty samospráva podporila v roku 2020, keď navrhovatelia mohli získať dotácie v celkovej výške 3000 eur.

Po úspešnom prvom roku hnúšťanskí mestskí poslanci zvýšili balík peňazí určený na participatívny rozpočet na 5000 eur. Táto suma bola vyčerpaná na 13 občianskych projektov, na ktoré boli schválené jednotlivé sumy od 177 do 500 eur.

„Naši občania čerpajú tieto financie prevažne na skrášlenie okolia vchodov na sídliskách, opravy lavičiek, výsadbu kvetov a stromov. Ďalej sú to malé oddychové zóny, ihriská pre deti či rôzne priestory na stretávanie komunity. Zaznamenali sme aj originálne nápady – na jednom z venčovísk pre psy pribudlo cvičisko pre týchto domácich miláčikov. Pri historickom kamennom moste to bola zase oddychová zóna s priestorom na opekanie,“ priblížil primátor.

Za dva roky fungovania participatívneho rozpočtu mesto Hnúšťa podporilo celkovo 21 projektov, v prvom roku ich bolo osem a v druhom 13. Vzhľadom na úspech tohto opatrenia poslanci mesta aj v aktuálnom roku 2022 podporili návrh primátora a sumu navýšili až na 8000 eur. Občania desiatich mestských častí Hnúšte môžu svoje projekty podávať do 31. marca, pričom každá môže získať maximálne 800 eur.

„Pointou projektu je, že mesto prispieva financiami a občania svojou dobrovoľníckou prácou. Výnimočné na participatívnom rozpočte je aj to, že ľudia si vlastnou prácou vybudované veci viacej chránia a dávajú na ne pozor. Na týchto miestach sme sa napríklad nestretli s vandalizmom či poškodením,“ uzavrel primátor.

Zaujímavosťou je i to, že občania si v prípade chýbajúcich peňazí niektoré položky dofinancovali aj z vlastných zdrojov. Mesto Hnúšťa v priebehu dvoch rokov prispelo obyvateľom sumou celkovo 6985 eur, ale súhrnná preinvestovaná hodnota bola až 10 148 eur. Vzniknutý rozdiel vo výške 3163 eur je čiastka, ktorou prispeli samotní dobrovoľníci a realizátori projektov.

 

Autor: (Roman LEBEDA, primátor mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2017
Rok zelene a materských škôl v Banskej Bystrici
Banskobystrickí poslanci na svojom 21. zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2018. Počíta s investíciami do obnovy materských a základných škôl, miestnych komunikácií, športovej infraštruktúry i do budovania parkovísk.
viac
04.06.2020
Vybrané projekty participatívneho rozpočtu sa presúvajú na budúci rok
Realizácia občianskych projektov, ktoré hlasovaním vybrali obyvatelia Trebišova v rámci tohtoročného participatívneho rozpočtu mesta, sa pre koronakrízu presúva na budúci rok. Potvrdila to hovorkyňa trebišovskej radnice Martina Mištaničová.
viac
26.02.2021
Mesto Šahy chce realizovať viaceré investície
Mesto Šahy plánuje v roku 2021 zrealizovať viaceré investície. Týkať sa budú školstva, zdravotníctva i verejných priestorov. Na ďalšie aktivity, ktoré sa týkajú predovšetkým dopravy, chce mesto v priebehu roka pripraviť projektovú dokumentáciu.
viac
03.02.2023
Na občianske projekty pôjde v rámci participatívneho rozpočtu 8000 eur
Na občianske projekty v meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota je na tento rok v rámci participatívneho rozpočtu vyčlenená celková suma 8000 eur. Verejnosť môže návrhy projektov podávať do konca marca. Na svojej oficiálnej webovej stránke o tom informovala samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %