Štvrtok 08.05.2025
Dnes má meniny 
Ingrida
°C
13.06.2019 07:10

Obyvatelia mesta si pripomenú výročie narodenia Žofie Bosniakovej


Ilustračná snímka - plagát - pamätný deň Bosniakovcov


Obyvatelia i návštevníci Šurian v okrese Nové Zámky si pripomenú 410. výročie narodenia barónky Žofie Bosniakovej a 385. výročie smrti jej otca, protitureckého bojovníka a šurianskeho kapitána Tomáša Bosniaka.


Pamätný deň Bosniakovcov sa uskutoční v sobotu 15. júna v miestnej synagóge. Podujatie pripravilo Mestské múzeum v Šuranoch.       

Počas Pamätného dňa Bosniakovcov budú môcť návštevníci sledovať umenie boja a chladné zbrane, ale aj dobovú módu a školu tanca v podaní spoločnosti Fringia. Dobovú atmosféru navodí hudba 16. a 17. storočia v prevedení Musicantica Slovaca. V rámci sprievodného programu je pripravený dvor ľudových remesiel, interaktívne dielne pre deti i dospelých, pečenie chlebových placiek, výstava hudobných nástrojov i ukážky historickej zbroje. Správca Mestského múzea Šurany Miroslav Eliáš predstaví druhé prepracované a doplnené vydanie svojej knihy Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov. Podujatie vyvrcholí slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom farskom kostole.       

Uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková sa narodila 2. júna 1609 v Šuranoch v rodine vojenského kapitána Tomáša Bosniaka. Hrad bol v tom čase pevnosťou na bojovej čiare s Tureckom. Velil mu Žofiin otec Tomáš Bosniak. Bosniaková žila nábožným životom, založila nemocnicu, ale i útulok pre chudobných. Traduje sa, že rozdávala chudobným chlebíčky, ktoré sa podľa nej dodnes nazývajú bosniaky. Zomrela 28. apríla 1644 na hrade Strečno.       

Neporušené telo Žofie Bosniakovej našli v krypte kaplnky na hrade Strečno v roku 1689. Povolenie vystaviť jej telesné ostatky pre verejnosť dal po dôkladnom preskúmaní okolností v roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy. Gróf Löwenburg, majiteľ hradu Strečno, dal pristaviť k severnej strane teplického kostola samostatnú priestrannú kaplnku zasvätenú Loretánskej Panne Márii. V roku 1729 v slávnostnom sprievode preniesli ostatky Žofie Bosniakovej v barokovej rakve so skleneným vekom z krypty kostola do novopostavenej kaplnky. Proces blahorečenia Žofie Bosniakovej sa začal v roku 1997.       

Prvého apríla 2009 telo Žofie Bosniakovej v rakve vytiahnutej pred kostol polial horľavou látkou a zapálil 31-ročný psychicky chorý muž. Telesné ostatky Žofie Bosniakovej vrátili do kaplnky kostola v Tepličke nad Váhom. Na námestí v Šuranoch pribudla v januári 2010 socha rodáčky Žofie Bosniakovej.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.08.2023
Pripomíname si Pamätný deň rómskeho holokaustu
Pamätný deň rómskeho holokaustu sa na Slovenku pripomína 2. augusta od roku 2005. Ide o spomienku na takmer 3000 rómskych mužov, žien a detí, ktorí zomreli v noci z 2. na 3. augusta 1944 v najväčšom nacistickom vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.
viac
30.10.2023
Deň narodenia Ľudovíta Štúra si od roku 1996 pripomíname ako pamätný deň
Deň narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny a národného buditeľa Ľudovíta Štúra - 29. október - si Slovenská republika (SR) pripomína od roku 1996 ako pamätný deň.
viac
25.03.2024
Pred 36 rokmi sa konala Sviečková manifestácia, pripomína sa ako pamätný deň
Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa konalo na Veľký piatok 25. marca 1988. Proti jeho účastníkom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. Od roku 1993 je tento dátum pamätným dňom Slovenskej republiky - Dňom zápasu za ľudské práva.
viac
28.10.2024
Pripomenieme si pamätný deň - Deň narodenia Ľudovíta Štúra
Do matriky pokrstených na panstve grófa Zaya v Uhrovci zapísali 29. októbra pred 209 rokmi Ľudovíta Štúra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa