Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
26.01.2022 02:47

Obyvatelia Nitrianskeho Pravna zaplatia za komunálny odpad menej ako vlani


Ilustračná snímka.


Obyvatelia Nitrianskeho Pravna v okrese Prievidza zaplatia v tomto roku za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu menej peňazí ako vlani. Zníženie poplatku z 35,90 eura na 32,90 eura umožnilo menšie množstvo odpadu, ktorý putoval na skládku, i dôslednejšie triedenie.


"Zníženie poplatku je vďaka aktívnemu prístupu občanov. Ide o výsledok dva a polročnej práce," skonštatoval starosta Andrej Richter.

V roku 2019 podľa neho obec zrealizovala analýzu odpadov, ktorá ukázala veľmi veľkú produkciu zmesového komunálneho odpadu. "Túto produkciu sa nám darí postupne medziročne znižovať, ale je to len výsledok toho, že ľudia poctivo a zodpovedne pristupujú k separovaniu," podotkol.

V obci v roku 2019 vyprodukovali 605 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr to bolo 540 ton a vlani približne 450 ton. V nadväznosti na to stúpal objem vytriedených zložiek, a to i prostredníctvom osvety. "Dôležité bolo aj to, že sme zaviedli v obci evidenciu odpadu na úrovni domácností. Každá domácnosť tak presne vie, koľko nádob komunálneho odpadu vyprodukovala. Vieme skontrolovať, koľko bolo vriec s plastom, papierom, máme informácie aj o ostatných zložkách triedeného odpadu, ktoré zbierame na zberných miestach," priblížil Richter.

Ďalším prvkom, ktorý znížil náklady na odpad, bolo podľa neho to, že obec zaviedla zmeny v zbere a spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. Na nižších nákladoch sa podieľa i zavedenie zberu kuchynského odpadu. "Investovali sme aj do kúpy sekacieho a miešacieho vozu," doplnil starosta.

Zníženie poplatku zatiaľ podľa neho obec zaviedla celoplošne pre všetkých občanov, pravdepodobne od budúceho roka chce na základe evidencie odpadov obyvateľov motivovať i ďalšími výhodami, napríklad ďalším znížením poplatku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Nové Zámky od septembra zastavia vývoz komunálneho odpadu neplatičom
Takmer milión eur dlhovali ku koncu minulého roka občania a podnikatelia mestu Nové Zámky za vývoz komunálneho odpadu.
viac
19.06.2020
Porastú ceny za odvoz odpadov? Riešením je dôsledné separovanie
Mestá a obce budú pravdepodobne od budúceho roka opäť zvyšovať ceny za odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy pritom majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách.
viac
30.12.2020
Poplatok za komunálne odpady v Spišskej Belej stúpne o 17 percent
Mesto Spišská Belá opäť zvyšuje poplatok za komunálne odpady, tentoraz o 17 percent. Podľa Pauly Grivalskej z tamojšieho mestského úradu občania aj po jeho minuloročnom zvýšení stále neuhrádzajú všetky náklady v súvislosti so zberom komunálneho odpadu.
viac
29.04.2021
ZMOS odmieta vládne nariadenie k poplatkom za odpady
Združenie miest a obcí Slovenska odmieta návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %