Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
11.01.2020 08:10

Obyvatelia obce nesúhlasia s výstavbou obaľovne živičných zmesí


Verejné zhromaždenie občanov v obci Petrovany proti výstavbe Obaľovne živičných zmesí, ktoré sa konalo pred tamojším zdravotným strediskom vo štvrtok večer 9. januára 2020. Na snímke podpisovanie petície proti výstavbe Obaľovne živičných zmesí. FOTO TASR - Milan Kapusta.


Obyvatelia obce Petrovany v okrese Prešov nesúhlasia s plánovanou výstavbou obaľovne živičných zmesí. Svoj nesúhlas prišlo vo štvrtok pred zdravotné stredisko vyjadriť viac ako 200 ľudí. Prevádzka výrobne asfaltu je podľa nich vysoko hlučná a prašná a mala by devastačný dopad na život.


"Pri spaľovaní živičných zmesí sa uvoľňujú karcinogénne látky do ovzdušia. Druhá vec je, že v rozptylovej štúdii je uvedený ako alternatívny zdroj ohrievania živičných zmesí ľahký vykurovací olej, kde je uvedené, že emisie sú mnohonásobne vyššie ako pri používaní zemného plynu. Na používanie tohto vykurovacieho oleja firma nemá vypracovanú štúdiu. Síce tvrdí, že ho bude využívať iba v nevyhnutnom prípade, ale kto ich odkontroluje, že kedy to používajú?" povedala predsedníčka petičného výboru Jarmila Šimková s tým, že by došlo i k zhoršeniu dopravnej situácie.       

"Pribudne približne 140 nákladných áut denne, ktoré budú voziť asfalt na R-štvorku. V súčasnosti je dopravná situácia už aj tak neúnosná," zdôraznila Šimková.       

Pripravili tiež petíciu, ktorú podpísalo približne 400 ľudí. "Dozbierame ešte podpisy k petícii adresovanej Ministerstvu životného prostredia SR. Pošleme ju aj pani prezidentke a takisto na Rakúske veľvyslanectvo na Slovensku, pretože za celým projektom stojí nadnárodná rakúska firma," priblížila Šimková.       

"My sme ohrození asi najviac, lebo sme iba 190 metrov od miesta, kde sa to má realizovať. Sme už dosť zaťažení celou priemyselnou zónou, hlukom, svetelným smogom a dopravou. V okolí Prešova je dosť existujúcich asfaltární, ktoré nie sú využité maximálne," povedal obyvateľ obce Zdeno Košč.       

Starosta obce Petrovany Ján Lenko tvrdí, že súhlas, čo sa týka obaľovne, nevydal. "Vydal som územno-plánovaciu informáciu, o ktorú ma žiadal investor. Povedal, že potrebuje funkčné využitie pozemkov, ktoré sú. Odpovedal som na to potvrdením, že sú to pozemky, ktoré sú v priemyselnej zóne a sú určené na priemyselnú výstavbu. Ďalej som podmienil výstavbu obaľovne živičných zmesí, že všetky dotknuté orgány a organizácie dajú kladné vyjadrenie," povedal Lenko.       

"Asfaltáreň pri takejto kapacite, ako je plánovaná, má ochranné pásmo 300 metrov od obytnej zóny. V stanovisku, ktoré vydal stavebný úrad, je napísané, že plánovaná asfaltáreň alebo výrobná linka obaľovne živičných zmesí je 260 metrov od najbližšieho obytného domu," zdôraznil starosta s tým, že nesúhlas občanov bude podkladom, aby ako obec nedali súhlas ani k územnému a stavebnému konaniu.       

"V súčasnosti prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Výsledok posudzovania nemožno predikovať. Vo všeobecnosti možno povedať, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je otvorený verejnosti, ktorá má možnosť každý zámer pripomienkovať. Či už prostredníctvom priamych pripomienok alebo petície či inými formami, ktoré sú do procesu zahrnuté. Treba podotknúť, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie nenahrádza stavebné či iné povolenie," uviedol pre TASR hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Poslanci stoja na strane občanov a sú proti ťažobným záujmom investora
Prešovskí krajskí poslanci sa na dnešnom zastupiteľstve postavili za pisateľov otvoreného listu, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na území, kde sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu.
viac
27.10.2016
Toxická skládka sa týka všetkých
Toxická skládka po CHZJD v bratislavskej Vrakuni musí byť odstránená skôr, než dôjde k ekologickej katastrofe. Ako a kedy sa tak stane, na to by mala dať odpoveď diskusia na pôde Bratislavskej župy, ktorá sa uskutoční v priebehu novembra.
viac
03.03.2017
Rozšírenie prevádzky obaľovne asfaltových zmesí občania odmietajú
Obyvatelia Liptovského Mikuláša sú proti rozšíreniu prevádzky obaľovne asfaltových zmesí. Hromadnú pripomienku v rámci posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie podpísalo 1160 občanov, nesúhlasné stanovisko vydala aj tamojšia radnica.
viac
03.04.2017
Rača radikálne odmieta zámer letiska M. R. Štefánika
Vo februári prišla na mestskú časť Rača žiadosť o stanovisko, v ktorej Letisko M. R. Štefánika deklaruje zámer pristúpiť ku komplexnej rekonštrukcii vzletovej a pristávacej dráhy (VPD) 13-31 smerujúcej na Raču.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %