Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
01.02.2020 01:05

Ochrana mokradí a vytváranie nových je ešte viac kľúčovejšie


Ilustračná snímka, zdroj: hiking.sk


Pri príležitosti Svetového dňa mokradí (2. februára) to uviedlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Upozornilo, že ekosystémy musia byť stabilné, fungujúce a zdravé.


"Mokrade zlepšujú klimatické pomery v krajine podobne ako lesy. Znižujú riziko vzniku povodní a súčasne bránia šíreniu lesných požiarov. V horúcich dňoch sa voda z mokradí intenzívne odparuje a ochladzuje svoje okolie," uviedlo BROZ.       

V súvislosti s klimatickou zmenou sú podľa ochranárov funkčné mokrade jednou z najvýkonnejších zložiek ekosystému. "Ich schopnosť viazať oxid uhličitý z atmosféry je unikátna. Dobre fungujúca mokraď, napríklad v porovnaní s už i tak efektívnym lužným lesom, absorbuje dokonca viac ton oxidu uhličitého na hektár," vysvetlili. Mokrade sú v boji s klimatickou zmenou podľa nich jednou z najdôležitejších zložiek zemského povrchu, a preto ich je potrebné v budúcnosti nielen chrániť, ale ich aj aktívne obnovovať.       

"Mokrade sa vyznačujú aj nesmiernou rozmanitosťou života. Sú domovom rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde nenájdeme. V slovenských mokradiach žije až vyše tisíc druhov chrobákov, desiatky druhov rýb, plazov a obojživelníkov. Sú na ne potravne alebo hniezdením viazané mnohé druhy vtákov a neodmysliteľne k nim patria aj charakteristické druhy cicavcov. Bez vody neprežije žiaden živočích, rastlina a ani človek," vysvetlilo BROZ.       

Upozornilo zároveň, že vo svete stále prevažuje ubúdanie mokradí nad opačným trendom, a to napriek snahám ochranárov a medzinárodných dohovorov. Voda, ktorú tieto biotopy ukrývajú, sa podľa BROZ totiž stáva nežiaducim faktorom na miestach, ktoré človek potrebuje stavebne alebo poľnohospodársky rozvíjať. "Každý deň sa nájde množstvo dôvodov, prečo konkrétne mokrade musia ustúpiť "rozvoju". Takéto konanie nie je domyslené do dôsledkov a navyše je veľmi nebezpečné, pretože nakoniec môžeme vodu úplne stratiť," tvrdia ochranári.       

Ochranárom z BROZ sa doteraz podarilo sprietočniť, respektíve iným spôsobom zrevitalizovať 75 kilometrov riečnych ramien a obnoviť 2400 hektárov mokradí. Ďalšie aktivity, ktoré pomôžu mokradiam, hlavne v dunajských luhoch, podľa združenia pokračujú.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.10.2016
Svetový deň zvierat v Košiciach
Sprevádzajú nás od nášho počiatku, pomáhajú nám a slúžia. Je na čase im to vrátiť. V nedeľu bude v Košiciach akcia pri príležitosti Svetového dňa zvierat: Nájdite sa!... so zvieratkom z útulku.
viac
24.11.2016
Ochranári vrátili vodu do vyschnutého koryta Čiližského potoka
Vďaka revitalizácii Čiližského potoka ochranári znovu vrátili vodu do jeho 33,5 kilometrov dlhého koryta, z ktorého takmer dve tretiny boli ešte donedávna úplne suché.
viac
22.03.2017
Petíciu Za živé rieky odovzdali envirorezortu
Legislatívne zmeny, prepracovanie strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany vôd či obmedzenie výstavby elektrární na riekach požaduje od envirorezortu, vlády a parlamentu petičná akcia "Za živé rieky a čistú vodu".
viac
28.05.2019
V Európe je ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov
Svetový deň včiel (20. máj) a Medzinárodný deň biodiverzity (22. máj) si ministerstvo životného prostredia pripomenulo v jednom z obchodných reťazcov. Symbolicky pri prázdnom regáli. Práve tak chcelo poukázať na význam opeľovačov pre produkciu potravín.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %