Piatok 17.05.2024
Dnes má meniny 
Gizela
°C
15.02.2016 09:00

Odborníci nie sú spokojní s trendom stravovania detí a mládeže


Stravovanie v školských jedálňach robí kompetentným vrásky. (Foto: Pixabay.com)


Vynechávanie raňajok, stravovanie mimo domu alebo školskej jedálne, či konzumácia jedál s neznámou nutričnou hodnotou, to sú trendy v stravovaní, ktoré sa podľa odborníkov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici potvrdili aj u detí a mládeže v meste pod Urpínom.


V rámci medzinárodného projektu "We Love Eating – Užívaj si zdravý život" so zameraním na budovanie povedomia o zdravom životnom štýle, do ktorého boli zapojení aj rodičia detí vo veku 0-9 rokov a 10- až 16-roční študenti, sa uskutočnili on-line dotazníkové prieskumy. "Ich cieľom bolo zistiť úroveň povedomia o význame správneho stravovania sa a dostatočnej fyzickej aktivity a tiež zistiť súčasné zvyklosti v spôsobe stravovania sa a životného štýlu," informovala hovorkyňa úradu Mária Tolnayová.

Výsledky poukazujú napríklad na negatívny trend v konzumácii ovocia a zeleniny. Ovocie a zeleninu konzumuje každý deň len 50 percent detí vo veku 0-9 rokov a 33 percent mládeže vo veku 10-16 rokov. "Len 30 percent 0-9-ročných detí a 36 percent mládeže vo veku 10-16 rokov má úmysel tieto súčasné zvyklosti zmeniť a zaraďovať do svojho jedálneho lístka viac ovocia a zeleniny napriek pomerne vysokému povedomiu o význame ich konzumácie z hľadiska ochrany a zachovania zdravia," podotkla Tolnayová. 

Primeranej fyzickej aktivite sa venuje 44 percent detí vo veku 0-9 rokov. "V meste Banská Bystrica ďalej v porovnaní s celkovými výsledkami projektu menej respondentov považuje za dôležité konzumovať jedlo v spoločnosti rodiny, priateľov a tiež variť čerstvé jedlo a ani nemajú zámery do budúcnosti tento zvyk meniť," priblížila Tolnayová. „Sú to výsledky odpovedí náhodne vybranej vzorky rodičov 0-9-ročných detí a detí a žiakov vo veku 10-16 rokov v meste Banská Bystrica, ktoré poukazujú na určitý trend v spôsobe stravovania sa a celkového životného štýlu u našich detí a mládeže. Nie je v súlade s odporúčaniami.

Je v týchto vekových skupinách dokonca horší ako v ostatných európskych mestách a nemôžeme byť s ním spokojní,“ reagovala na výsledky výskumu Katarína Slotová, vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ. Z hľadiska zdravia a rozvoja osobnosti sú totiž detstvo a adolescencia kritickými obdobiami v živote človeka, preto je konzumácia stravy s adekvátnou nutričnou hodnotou v tomto veku veľmi dôležitá. Stravovacie návyky a životný štýl, ktoré si deti osvoja, pretrvávajú spravidla celý život. Zdravá výživa v detstve a adolescencii znižuje riziko zdravotných problémov podmienených výživou, a to najmä obezity, zubného kazu a nedostatočnej fyzickej aktivity.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.05.2024
Dni mesta a turíčne sviatky v Dobšinej prinesú jarmok i banícky sprievod
V meste Dobšiná v okrese Rožňava sa v stredu začína (15. 5.) v poradí už 30. ročník Dní mesta a turíčnych sviatkov. Päť dní trvajúce podujatie prinesie remeselný jarmok, kultúrny program, sprievodné aktivity i banícky sprievod mestom.
viac
14.05.2024
BDC pripravuje Dobrobranie, prvý festival dobra na Slovensku
Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) pripravuje podujatie s názvom Dobrobranie 2024, teda prvý festival dobra na Slovensku. Uskutoční sa na konci národného Týždňa dobrovoľníctva 25. mája v Sade Janka Kráľa.
viac
14.05.2024
Mesto Kremnica pripravuje nový strategický dokument, o názor žiada aj obyvateľov
Kremnická samospráva pripravuje nový dokument Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja (PHSR) mesta Kremnica na roky 2025 - 2034.
viac
14.05.2024
Na Budatínskom hrade ožije povesť o Kataríne Suňogovej
Považské múzeum pripravuje na sobotu 18. mája špeciálne večerné prehliadky Budatínskeho hradu v Žiline. Uskutočnia sa v rámci celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. TASR o tom informovala hovorkyňa múzea Magdaléna Lacková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %