Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
08.02.2016 12:00

Odstraňovanie skládok pokračuje. Ministerstvo zháňa ďalších 5 miliónov eur


Dotácie pomáhajú likvidovať nelegálne skládky. (Foto: Shutterstock)


Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ bude mať svoje pokračovanie. Túto informáciu oznámil minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý zhodnotil priebeh programu: ,,Po ukončení a vyhodnotení tohto programu, možno konštatovať, že bol veľmi úspešný.


Najväčšie skládky boli odstránené v Bratislavskom kraji, konkrétne v Bratislave, potom v lokalite Letanovský mlyn, kde po rómskych obyvateľoch ostala osada, ktorú bolo potrebné zlikvidovať, takže tam tiež išla veľká suma peňazí.” V roku 2015 mali obce v rámci tohto programu možnosť podať si žiadosť na dotáciu. Dotáciu, ktorá im mala pomôcť odstrániť nelegálne ,,čierne“ skládky z okolia, mohli obce získať z Enviromentálneho fondu. Na základe toho bolo obdržaných 460 žiadostí, z ktorých bolo schválených 211 žiadostí. Finančné prostriedky na likvidáciu čiernych skládok poskytol Enviromentálnemu fondu Recyklačný fond vo forme dotácie, a to konkrétne vo výške 10 miliónov eur.

Z poskytnutej sumy bolo odstránených 570 miest s nezákonne uloženým odpadom a vyčerpalo sa viac ako 9 136 000 eur. Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ tak splnil svoj zámer a pre jeho úspech chce Ministerstvo životného prostredia v čistení nelegálnych ,,čiernych“ skládok odpadu pokračovať. ,,Budeme sa uchádzať ešte o ďalších 5 miliónov eur. Zároveň som rokoval s ministrom financií a máme predbežnú dohodu, že 10 miliónov eur by sa dalo použiť na tento program, keďže bol veľmi úspešný,"dodal na záver minister Peter Žiga.

Hlavné mesto dostalo 8 000 eur

O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok sa uchádzalo aj mesto Bratislava. Bratislavská samospráva podala žiadosť na Enviromentálny fond ešte v lete 2015 s priloženou štúdiou, ktorá obsahovala 14 skládok s opisom, lokalizáciou a fotografiami. Hlavnému mestu bola dotácia z Enviromentálneho fondu napokon schválená, a to vo výške zhruba 8 134 eur. „Hľadáme všetky možnosti ako šetriť mestské financie a využívať skôr mimorozpočtové zdroje. Podarilo sa nám to aj v tomto prípade,“ vyjadril sa primátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal.

V roku 2015 zlikvidovalo mesto 20 skládok v celkovom objeme 515, 35 ton, pričom 14 skládok z tohto počtu bolo odstránených na základe finančnej dotácie z Enviromentálneho fondu. Počas minulého roka mesto zlikvidovalo čierne skládky v Dúbravke, Petržalke, Rači, Starom Meste, Devíne, Vajnoroch, Petržalke a Novom Meste.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2023
Dažďovú vodu využívajú v škole na zavlažovanie
Do pilotného projektu zadržiavania dažďovej vody, ktorá je vybudovaním rozvodov využívaná na závlahu, sa zapojila žilinská Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Je tak prvou školou na Slovensku, kde úspešne zrealizovali využitie dažďovej vody pre závlahu.
viac
23.11.2023
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti z celého Slovenska i sveta môžu aj v tomto roku písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk.
viac
23.11.2023
Vrbové chce pomenovať po rodákovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi nové sídlisko
Mesto Vrbové má záujem pomenovať novú obytnú štvrť po rodákovi, niekdajšom futbalovom reprezentantovi Jozefovi Adamcovi. Návrhom sa bude zaoberať novembrová schôdza mestského zastupiteľstva. Informoval o tom primátor Štefan Kubík.
viac
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %