Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
08.02.2016 12:00

Odstraňovanie skládok pokračuje. Ministerstvo zháňa ďalších 5 miliónov eur


Dotácie pomáhajú likvidovať nelegálne skládky. (Foto: Shutterstock)


Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ bude mať svoje pokračovanie. Túto informáciu oznámil minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý zhodnotil priebeh programu: ,,Po ukončení a vyhodnotení tohto programu, možno konštatovať, že bol veľmi úspešný.


Najväčšie skládky boli odstránené v Bratislavskom kraji, konkrétne v Bratislave, potom v lokalite Letanovský mlyn, kde po rómskych obyvateľoch ostala osada, ktorú bolo potrebné zlikvidovať, takže tam tiež išla veľká suma peňazí.” V roku 2015 mali obce v rámci tohto programu možnosť podať si žiadosť na dotáciu. Dotáciu, ktorá im mala pomôcť odstrániť nelegálne ,,čierne“ skládky z okolia, mohli obce získať z Enviromentálneho fondu. Na základe toho bolo obdržaných 460 žiadostí, z ktorých bolo schválených 211 žiadostí. Finančné prostriedky na likvidáciu čiernych skládok poskytol Enviromentálnemu fondu Recyklačný fond vo forme dotácie, a to konkrétne vo výške 10 miliónov eur.

Z poskytnutej sumy bolo odstránených 570 miest s nezákonne uloženým odpadom a vyčerpalo sa viac ako 9 136 000 eur. Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ tak splnil svoj zámer a pre jeho úspech chce Ministerstvo životného prostredia v čistení nelegálnych ,,čiernych“ skládok odpadu pokračovať. ,,Budeme sa uchádzať ešte o ďalších 5 miliónov eur. Zároveň som rokoval s ministrom financií a máme predbežnú dohodu, že 10 miliónov eur by sa dalo použiť na tento program, keďže bol veľmi úspešný,"dodal na záver minister Peter Žiga.

Hlavné mesto dostalo 8 000 eur

O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok sa uchádzalo aj mesto Bratislava. Bratislavská samospráva podala žiadosť na Enviromentálny fond ešte v lete 2015 s priloženou štúdiou, ktorá obsahovala 14 skládok s opisom, lokalizáciou a fotografiami. Hlavnému mestu bola dotácia z Enviromentálneho fondu napokon schválená, a to vo výške zhruba 8 134 eur. „Hľadáme všetky možnosti ako šetriť mestské financie a využívať skôr mimorozpočtové zdroje. Podarilo sa nám to aj v tomto prípade,“ vyjadril sa primátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal.

V roku 2015 zlikvidovalo mesto 20 skládok v celkovom objeme 515, 35 ton, pričom 14 skládok z tohto počtu bolo odstránených na základe finančnej dotácie z Enviromentálneho fondu. Počas minulého roka mesto zlikvidovalo čierne skládky v Dúbravke, Petržalke, Rači, Starom Meste, Devíne, Vajnoroch, Petržalke a Novom Meste.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.06.2024
Slovenská pošta vydáva poštovú známku „Prezident SR“
Slovenská pošta vydáva od soboty 15. mája poštovú známku „Prezident SR“ zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Prezidentská známka reflektuje tradíciu aj moderné trendy a má špecifický kruhový tvar. Umožňuje to technológia samolepky. Zúbky na známkach sa nerobia ihlami, ale upravenou raznicou.
viac
14.06.2024
Medový festival v Bardejove ponúka okrem medu i hudobné vystúpenia
O živote včiel a samotnom mede sa môžu dozvedieť viac návštevníci Medového festivalu bardejovského medu, ktorý sa koná v piatok na Radničnom námestí v Bardejove. Ide o druhý ročník podujatia.
viac
14.06.2024
Prvý Krajský environmentálny festival pre stredné školy ZA zelený KRAJ
Budatínsky park v Žiline patril vo štvrtok (13.06.2024) environmentálnemu vzdelávaniu. Festival ZA zelený kraj prilákal viac ako dve desiatky organizácií a viac ako 500 študentov z 23 škôl zo Žilinského kraja.
viac
17.06.2024
ZMOS žiada o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada poslancov Národnej rady (NR) Slovenskej republiky(SR) o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %