Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
17.01.2022 04:20

OLO plánuje postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň v SR


Ilustračná snímka: (tasr).


Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) plánuje v hlavnom meste postaviť najmodernejšiu a najväčšiu kompostáreň na Slovensku. Vybudovať ju chce v mestskej časti Podunajské Biskupice v lokalite Vlčie hrdlo, v susedstve priemyselného areálu Slovnaft.


Projekt aktuálne prechádza procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Hlavné mesto chce prostredníctvom svojej firmy OLO vybudovaním kompostárne poskytnúť občanom, firmám a organizáciám priestor na zhodnotenie biologicky rozložiteľných, bezpečných odpadov formou prijateľnou pre životné prostredie.

"Zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov prispieva tiež k plnenia dlhodobého cieľa Programu odpadového hospodárstva SR, ktorým je znižovanie celkového podielu biologických odpadov zneškodňovaných skládkovaním," priblížilo OLO v spracovanom zámere v rámci procesu EIA.

Mestská firma deklaruje, že zariadenie bude spĺňať legislatívou určené technické, materiálne, personálne a ekologické požiadavky. "Súčasťou procesu je aj hygienizácia spracovávaného odpadu (zabezpečená hygienizačnou technológiou), pri ktorej sa pôsobením vysokej teploty a času odstraňujú alebo výrazne redukujú patogénne mikroorganizmy," spresnilo OLO. Tým sa podľa spoločnosti eliminujú aj zdravotné riziká spojené s aplikáciou produktov vyrobených z biologicky rozložiteľného odpadu.

V zariadení plánujú spracovávať biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, bioodpad zo záhrad, parkov či z cintorínov. Taktiež odpad z trhovísk či drevo. "Celková sumárna kapacita prevádzky kompostárne predstavuje 48 500 ton za rok vyššie uvedených odpadov," spresnila v zámere firma. Z toho 29 600 ton za rok má tvoriť kuchynský odpad a 18 900 ton za rok záhradný odpad.

OLO chce kompostáreň začať stavať hneď, ako získa všetky potrebné povolenia. Výstavba by mala trvať zhruba polroka až rok. Celkové investičné náklady odhaduje OLO na 8,7 milióna eur. Z toho náklady na stavbu majú tvoriť 5,4 milióna eur, náklady na technológiu dva milióny a náklady na mechanizmy 1,3 milióna eur. Náklady na prevádzku majú byť úrovni asi 451 000 eur.

OLO v spolupráci s mestom chce v tomto roku postupne rozšíriť zber kuchynského bioodpadu aj do ďalších bratislavských mestských častí. So zberom tohto odpadu začali pilotne v októbri 2021 v bratislavskom Lamači.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.01.2019
Dunajbus by mal ročne cez rieku prepraviť 1,2 milióna cestujúcich
Pravidelnou vodnou osobnou dopravou po Dunaji - Dunajbus medzi Kyselicou, Vojkou na Dunaji, Šamorínom a Bratislavou by sa malo ročne prepraviť asi 1,2 milióna cestujúcich.
viac
25.06.2020
Nový investor sľubuje v R. Sobote okrem pivovaru i elektráreň a stovky bytov
Závod na výrobu piva so sladovňou a spracovaním ovocia, dopravno-logistickým centrom a paroplynovou elektrárňou, ale aj 250 až 300 bytov s občianskou vybavenosťou, to všetko sľubuje vybudovať do roku 2024 v Rimavskej Sobote spoločnosť Architecture design and studio z Veľkého Šariša.
viac
12.03.2021
Pri Kráľovej pri Senci plánujú postaviť rekreačno-športový areál
Pri obci Kráľová pri Senci plánujú vybudovať rekreačno-športový areál. Jeho súčasťou má byť polyfunkčný objekt s wellness a fitness, rekreačné chaty a športové plochy. Predpokladané investičné náklady sa pohybujú na úrovni desiatich miliónov eur.
viac
28.04.2021
Bratislava plánuje v Janíkovom dvore postaviť nájomné byty i parkovací dom
Mesto Bratislava plánuje v petržalskej lokalite Janíkov dvor, blízko plánovanej električkovej zastávky, postaviť jeden z mestských domov určených na nájomné bývanie a spoločne s tým aj parkovací dom režimu P+R.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %