Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
27.01.2016 10:00

Oskar bez bariér oceňuje pomoc hendikepovaným už od roku 2004


Ocenenie Oskar bez bariér vyzdvihuje prínos pre hendikepovaných. (Foto: Pixabay.com)


Plnohodnotné zapojenie hendikepovaných obyvateľov do bežného života nie je jednoduché a táto skupina ani zďaleka nie je malá. Pretože v tomto prípade nejde iba o fyzický či mentálny hendikep, ale aj statusový, napríklad z hľadiska nízkych príjmov a sociálnej vylúčenosti.


Pomocnú ruku ľuďom v zložitých životných situáciách často poskytujú mestá a obce, a to rôznymi spôsobmi, ktoré znižujú bariéry a zvyšujú osobitnú starostlivosť a pomoc. Združenie miest a obcí Slovenska každoročne od roku 2004 oceňuje takéto riešenia samospráv v súťaži Oskar bez bariér. Súťaž bola po prvýkrát vyhlásená na XIV. sneme Združenia miest a obcí Slovenska. Odvtedy má svoje miesto medzi osvetovými a propagačnými aktivitami združenia i samotných miest a obcí.

Konečnými víťazmi, finalistami a v prvom rade nominovanými sú samosprávy, ktoré sa venujú budovaniu bezbariérových chodníkov, prístupov do úradov, zdravotníckych, kultúrnych a športových zariadení, prípadne uvádzajú do praxe bezbariérové prostriedky hromadnej dopravy, ktoré umožňujú hendikepovaným obyvateľom bezproblémovú integráciu. Ocenenie Oskar bez bariér má podobu sochy človeka so srdcom v ruke zdvihnutej vysoko nad hlavou.

Prehľad finalistov a víťazov súťaže nájdete v Obecných novinách 3-4/2016 na str. 3

Autor: (Michal Kaliňák - hovorca ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2023
Začína sa kampaň za zastavenie násilia páchaného na ženách
Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
viac
30.11.2023
Pre niekoho odpad, pre iných poklad
Týmto spôsobom pristupujú zamestnanci Technických služieb mesta Dubnica nad Váhom ku knihám, ktoré svoju životnú púť mali ukončiť na zbernom dvore. Vďaka iniciatíve zamestnancov však v jeho priestoroch vznikla malá knižnica, ktorá ponúka možnosť bezplatnej výpožičky či výmeny rôznorodých titulov.
viac
27.11.2023
Envirorezort chce opätovné zavedenie lovu vlka
Lov vlka dravého by mohol byť opäť obnovený na základe stanovovaných kvót, rovnako ako to bolo pred rokom 2021. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.
viac
30.11.2023
Prímestskú autobusovú dopravu na východe bude riadiť dispečing
Samosprávne kraje na východe Slovenska zavádzajú novinku v doprave – centrálny dispečing a informačný systém IDS Východ. Prvá etapa systému, ktorý umožní zavádzanie garantovaných prestupov a informačných tabúľ na zastávkach, bude spustená v januári 2024.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %