Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
27.09.2023 08:55

Ovlažovanie sa vo fontáne Družba už nebude v rozpore s legislatívou


Fontána Družba na Námestí slobody v bratislavskom Starom Meste (Snímka: TASR)


Ovlažovanie sa vo fontáne Družba na Námestí slobody v bratislavskom Starom Meste, ktorú hlavné mesto spustilo koncom júna po komplexnej rekonštrukcii, už nebude v rozpore s platnou legislatívou. Vyplýva to z novelizácie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o ochrane verejného poriadku


Novelu 26. setembra schválili staromestskí miestni poslanci. Právoplatnosť nadobudne 13. októbra.         

"Fontána Družba tvorí výnimku pri stanovení zákazu, kde je zakázané okrem iného vo fontánach na území mestskej časti namáčať si iné časti tela okrem rúk," konštatuje dôvodová správa. Avšak kúpenie zostáva aj v tomto prípade zakázané rovnako, ako je tomu aj v prípade ostatných fontán vo verejnom priestranstve.         

Zámerom rekonštrukcie fontány bolo okrem estetickej funkcie aj to, aby slúžila na relax verejnosti. Má plniť zároveň funkciu umožňujúcu ochladiť a prehádzať sa, čiže fyzický vstup do okolia jej stredovej časti. Fontána má tiež podľa samosprávy slúžiť ako detské vodné ihrisko, aj preto je voda v nej, na rozdiel od ostatných fontán, zdravotne vyhovujúca a chemicky upravená ako voda na kúpaliskách.         

Poslanec Radoslav Števčík vyhlásil, že ide o amatérsky prístup. "Pokiaľ mesto netušilo, že existuje VZN, je to hanba samosprávy, že až po lete prichádza návrh na vyňatie fontány z pôsobnosti staromestského VZN," podotkol. Nemyslí si, že je dobré, keď hlavné mesto vyzývalo obyvateľov, aby porušovalo zákon a platnú legislatívu. Podľa poslanca Svena Šovčíka bolo tolerované a akceptované, že Bratislavčania a návštevníci porušovali miestny zákon.         

Opačný názor zastáva starosta Starého Mesta Matej Vagač. Argumentuje tým, že nikto nečakal, že sa fontána stane takou atrakciou a že deti to pochopia ako nové miesto na hranie. "Toto sa neočakávalo," poznamenal. Zvolanie mimoriadneho rokovania poslancov k tejto téme počas leta nepovažoval za efektívne.         

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave v lete pre TASR uviedol, že kúpanie alebo osviežovanie sa vodou z fontány Družba je na vlastné riziko a zodpovednosť. Hygienici to odôvodnili tým, že fontána nespĺňa základné hygienické požiadavky na umelé kúpaliská a skolaudovaná bola iba na dekoračno-vizuálne účely.         

Mesto argumentovalo, že po rekonštrukcii ide o kontaktnú fontánu, do ktorej je možné vstúpiť, ovlažiť a schladiť sa počas horúcich dní, nie kúpať sa.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2021
Spustenie rekonštrukcie fontány Družba očakáva mesto ešte tento rok
Mesto Bratislava predpokladá spustenie rekonštrukcie fontány Družba na bratislavskom Námestí slobody ešte v tomto roku. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
viac
22.09.2022
Mesto pokračuje v obnove Námestia slobody vrátane fontány Družba
Hlavné mesto pokračuje v komplexnej rekonštrukcii Námestia slobody v Bratislave vrátane fontány Družba, ktorá je od roku 2007 nefunkčná. Cieľom je oživiť tento priestor a zároveň zachovať jeho charakter.
viac
24.06.2023
Na Námestí slobody v Bratislave spustili a sprístupnili fontánu Družba
Dnes sprístupnilo hlavné mesto fontánu Družba na Námestí slobody v Bratislave. Stalo sa tak po 16 rokoch, počas ktorých bola jedna z najväčších fontán na Slovensku vypustená. Fontánu komplexne obnovili, jej fungovanie má byť úspornejšie.
viac
16.08.2023
Fontána na Námestí slobody nie je podľa RÚVZ určená na kúpanie sa
Kúpanie alebo osviežovanie sa vodou z fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave je na vlastné riziko a zodpovednosť. Uviedli to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave s tým, že nespĺňa základné hygienické požiadavky na umelé kúpaliská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %