Pamätník Ľ. Štúra v Štúrove sa v máji po vyše troch rokoch stane realitou

Pamätník Ľ. Štúra v Štúrove sa v máji po vyše troch rokoch stane realitou Pamätník Ľ. Štúra v Štúrove sa v máji po vyše troch rokoch stane realitou

 „Aktuálne pokračujú dokončovacie práce na jeho osadenie,“ informovala hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.       

Myšlienka osadenia pamätníka Ľudovíta Štúra rezonovala v Štúrove viac ako dve desaťročia. Stavebný úrad vydal stavebné povolenie na osadenie pamätníka začiatkom januára tohto roka. Mestské zastupiteľstvo však s jeho umiestnením na dunajskom nábreží nesúhlasilo. V novembri minulého roka prijalo uznesením stanovisko k iniciatíve Matice slovenskej v Štúrove.       

"Vychádzajúc z názoru väčšiny obyvateľov nášho mesta mestské zastupiteľstvo nesúhlasí s touto iniciatívou a protestuje proti zámeru Miestneho odboru (MO) MS v Štúrove umiestiť sochu Ľ. Štúra na nábreží Dunaja. Mestské zastupiteľstvo, ako aj obyvatelia Štúrova si vysoko vážia velikánov slovenského národa a oceňujú ich významné historické pôsobenie, vrátane Ľ. Štúra. Zároveň sme toho názoru, že umiestnenie sochy Ľ. Štúra na nábreží Dunaja je nevhodným a necitlivým zásahom do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov na území nášho mesta," uvádza sa v uznesení. Poslanci zároveň vyzvali Maticu slovenskú, aby zvážila a prehodnotila svoj zámer umiestniť sochu Ľ. Štúra na dunajskej promenáde.       

Podľa predsedu MS Mariána Gešpera je úcta k osobnostiam vlastných dejín prirodzeným prejavom každého kultúrneho a historického národa, čoho vyjadrením bude aj tento pamätník. „Želáme si, aby verejnosť vnímala Ľudovíta Štúra v Štúrove aj ako symbol zmierenia a spolužitia všetkých občanov Slovenskej republiky. Veď Štúr sa zastával širokých más obyvateľstva bývalého Uhorska a pre Slovákov požadoval národnostné práva. Chcel v zásade len to, čo je dnes pre všetkých občanov Slovenska prirodzenou súčasťou ich demokratických práv,“ uviedol Gešper.       

Podľa Margaréty Vyšnej z MO MS v Štúrove sú Slováci pevnou súčasťou mesta, tvoria takmer 29 percent obyvateľstva a ich percentuálne zastúpenie stúpa. „Ľudovít Štúr do Štúrova patrí, reprezentuje domáce slovenské obyvateľstvo, jeho dejiny, kultúru a hrdosť na Slovensko, ako aj 71-ročnú tradíciu novodobého pomenovania mesta,“ povedala Vyšná.       

Podľa riaditeľa Slovenského historického ústavu MS Ivana Mrvu Ľudovít Štúr nepredstavuje pre Maďarov nepriateľský prvok, ktorý by mohol narušiť mier v meste. "Aj v súčasnosti je potrebné, aby maďarská menšina vedela, že Ľudovít Štúr spolupracoval rovnako s maďarskými činiteľmi, bol poslancom uhorského snemu a hlasoval za väčšinu marcových zákonov v roku 1848. Verejnosť by mala vnímať pamätník Ľ. Štúra v Štúrove ako symbol zmierenia v meste, kde bok po boku žijú rôzne národnosti," uviedol Mrva.