Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
17.10.2022 09:30

Participatívny rozpočet podporí Fraštackú hojdačku aj fotopasce


Ilustračná snímka: (tasr).


Päť občianskych projektov a osem zadaní pre mesto priniesli v tomto roku Hlohovčania do mestského participatívneho rozpočtu na rok 2023.


Mesto Hlohovec naň aj v tomto roku vyčlenilo zo svojho rozpočtu sumu 60 000 eur, z toho 40 000 eur na zadania a zostatok na občianske projekty. V zmysle zásad sú financované najúspešnejšie v oboch kategóriách na základe hlasovania obyvateľov, no podľa hovorkyne mesta Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej napokon dokážu finančne pokryť všetky zadania.

Tri nápady zo zadaní, ktoré sa týkajú investícií do majetku mesta - osvetlenie atletickej dráhy v areáli školy na Ulici A. Felcána, renovácia minigolfového ihriska v areáli kúpaliska a galéria v okne pred miestnou základnou umeleckou školou, mesto postupne zaradí do mestského rozpočtu ako vlastné akcie, potvrdila hovorkyňa. "Suma vyčlenená v participatívnom rozpočte takto pokryje realizáciu všetkých zvyšných piatich nápadov," skonštatovala.

Najúspešnejšie medzi projektmi v hlasovaní na prelome septembra a októbra bolo zadanie Vinkel - vyhliadka pri Váhu, vytvorenie nízkonákladovej rozhľadne na mieste, kde sa stretávajú štyri cesty s výhľadom na mesto. Za ním skončila Fraštacká hojdačka nad mestom, ktorá na vyhliadke Šianec vytvorí atraktívny bod s možnosťou oddychu a zážitku. Ďalším zadaním sú fotopasce na čierne skládky, navrhovatelia chcú na studničke pri Soroši, šulekovskom moste a poľnej ceste pod Melišom umiestniť zariadenia, ktoré by dokumentovali tvorbu nelegálnych skládok odpadu. Posledné dva návrhy sa týkajú zatraktívnenia verejného priestoru - osadenia mobiliára na športové aktivity na sídlisku Sihoť a estetizácie okolia na Ulici Rudolfa Dilonga.

Do hlasovania v rámci participatívneho rozpočtu sa zapojilo spolu 1599 hlasujúcich, ktorí rozhodli 4593 hlasmi. V kategórii občianske projekty Hlohovčanov najviac oslovila myšlienka osadenia nevšedného sedenia pre domácich i návštevníkov v centrálnej zóne. S úspechom sa stretlo aj vyznačenie cykloturistickej trasy na Šianec, zatraktívnenie priestoru pred rodinným centrom ČiPeRko a myšlienka vzniku centra na recyklovanie Poklady z odpadu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.12.2021
Na participatívny rozpočet vyčlenila samospráva 40 000 eur
Samospráva vo Vysokých Tatrách opäť vyčlenila desiatky tisíc eur na participatívny rozpočet. Uchádzači môžu získať od 500 do 3000 eur na projekty v rámci systému Hory nápadov 2022. Informovala o tom o radnica na svojom webovom sídle.
viac
11.01.2022
TSK prostredníctvom dotačných schém plánuje rozdeliť trištvrte milióna eur
Vyčlenené finančné prostriedky z dotačných schém Trenčianskeho samosprávneho kraja budú v roku 2022 smerovať na organizáciu rôznorodých kultúrno-spoločenských a športových podujatí, ale aj na zaujímavé environápady obyvateľov kraja, obohatenie vyučovacieho procesu či podporu aktívneho občianstva.
viac
18.01.2022
Z participatívneho rozpočtu TTSK dostane podporu 54 projektov
V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy, obyvateľky a obyvatelia v online hlasovaní, rozhodli o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu bude rozdelených celkovo 250-tisíc eur, pričom nápady budú realizované už v tomto roku.
viac
24.06.2022
Partizánske podporí zo svojho rozpočtu desať občianskych projektov
Samospráva Partizánskeho finančne podporí zo svojho rozpočtu desať projektov, ktoré majú za cieľ zlepšiť komunitný život v meste. O vybraných občianskych zámeroch rozhodla verejnosť prostredníctvom hlasovania, prerozdelia si sumu 10 000 eur. Informovala o tom Martina Skaličanová z mestského úradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %