Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
02.07.2020 07:30

Partizánske spustilo mestský parkovací systém


Ilustarčná snímka: (tasr).


Samospráva Partizánskeho v stredu spustila mestský parkovací systém. Zavedením plateného parkovania sleduje reguláciu statickej dopravy v centrálnej zóne mesta. Financie, ktoré zo systému získa, chce spätne investovať do dopravy.


„Mestská parkovacia zóna sa týka mestskej časti Centrum a blízkeho okolia. Celkovo je regulovaných viac ako 1000 miest na státie, pričom ľudia, ktorí žijú v centre, majú tu trvalý pobyt či firmy, si môžu zakúpiť rezidenčnú kartu pre obyvateľa alebo podnikateľa,” pripomenul primátor Jozef Božik.

Ľudia, ktorí chodia pravidelne do centra autom, si môžu zase kúpiť rezidenčnú kartu abonent, ktorú mesto ponúka, z dôvodu pandémie a odkladu zavedenia systému, za nižšiu cenu.

Vodičom pri porušení parkovania v zóne spočiatku pokuty hroziť nebudú. „Dal som pokyn, že nebudeme porušovanie sankcionovať. My už mesiac vedieme cez mestskú políciu informačnú kampaň, upozorňujeme a dávame i odkazy za stierače tým, ktorí parkujú tak, že porušujú právne normy týkajúce sa pozemnej dopravy,” priblížil Božik.

Zavedenie mestskej parkovacej zóny sa dotklo i zmeny dopravného značenia, v niektorých zónach mesto spravilo z ulíc jednosmerné či osadilo zákaz státia. „Myslím si, že ľudia si dali povedať a nové pravidlá rešpektujú,” podotkol primátor.

Mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o mestskom parkovacom systéme s účinnosťou od 1. januára tohto roka, na svojom februárom rokovaní ho doplnilo i o ďalšie zmeny. Primárnym cieľom VZN je zavedenie poriadku parkovania vozidiel na parkovacích plochách vo vlastníctve mesta v centre. Systém bude predovšetkým zvýhodňovať obyvateľov na úkor vozidiel a motoristov, ktorí do mesta prichádzajú za prácou či návštevou a zaberajú parkovacie miesta domácim obyvateľom.

Návštevníci centra či obyvatelia budú môcť za parkovanie zaplatiť aj prostredníctvom SMS, aplikácie či jednorazovej parkovacej karty. Systém bude spravovať mesto.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Do nového dopravného značenia chce Trenčín investovať 315 000 eur
V súvislosti so zmenou systému parkovania v Trenčíne vyhlási mesto verejnú súťaž na nové dopravné značenie na vybraných komunikáciách v meste za 315 000 eur.
viac
01.06.2020
Stropkov očakáva výpadok na podielových daniach takmer 392 000 eur
Mesto Stropkov očakáva v súvislosti s koronakrízou výpadok na podielových daniach takmer 392 000 eur. Mestskí poslanci na svojom minulotýždňovom rokovaní schvaľovali zmenu aktuálneho rozpočtu.
viac
15.06.2020
Na 8 projektov použije dubnická samospráva 960 000 eur z rezervného fondu
Na osem investičných akcií v Dubnici nad Váhom pôjde v tomto roku z rezervného fondu mesta 960 000 eur. Zmenou rozpočtu o tom rozhodli na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dubnickí poslanci.
viac
28.10.2020
Vďaka regulácii parkovania vzrástol Petržalke počet obyvateľov
V bratislavskej Petržalke vzrástol po 26 rokoch počet obyvateľov s trvalým pobytom. Dôvodom bolo minuloročné spustenie miestnej parkovacej politiky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %