Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
29.11.2023 04:52

Pekáreň vo fintickom kaštieli znovu pečie chlieb aj vďaka PSK


Pekáreň vo fintickom kaštieli - ilustračná snímka


Grantový program Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa podpísal pod ďalší atraktívny projekt v území. Najnovšie prispel k vybudovaniu funkčnej pekárne v priestoroch Kaštieľa vo Finticiach, ktorá má autentickú podobu tej spred 300 rokov.


Zriadená baroková zážitková dielňa s pekárňou má prispieť k záchrane remeselných tradícií a podpore turizmu v kraji. Využívať by sa mala na workshopy zamerané na tradičné spôsoby výroby pečiva.

Cieľom projektu Kaštieľskej pekárne v obci Fintice bolo zrekonštruovať a následne postaviť funkčnú pekáreň v priestoroch Denného stacionára (DS) Fintice, kde v minulých rokoch pôsobilo remeselné pekárstvo. A to sa aj podarilo. V kaštieli vznikla zážitková dielňa s autentickou pekárňou zo slamy a hliny, ktorá je plne funkčná. Vybudovala sa pod hlavičkou miestnej Galérie a múzea a ľudového umenia  v spolupráci s DS a s finančnou podporou PSK, ktorá je vo výške takmer 3 650 eur.

Rekonštrukciou v kaštieli konkrétne prešla pekáreň, o ktorej sa prvá zmienka datuje až do roku 1702, kedy bola súčasťou tzv. čiernej kuchyne. Oba objekty pravdepodobne do konca 19. storočia a v prvej polovici 20. storočia spustli. Pôvodný charakter kuchyne natrvalo zničila prestavba v 50. rokoch minulého storočia na bytové účely. Ako aj neskoršia úprava pre skladové potreby dnešného denného stacionára. Pri prestavbe a zriadení barokovej zážitkovej dielne s pekárňou sa obec Fintice a jej komunitná organizácia Sýpka Fintice rozhodli zachovať pamiatkové hodnoty pôvodného objektu.

Projekt zacielil na spropagovanie a uchovanie pôvodných remeselných tradícií, ale aj zatraktívnenie samotných priestorov kaštieľa. Jeho zámerom je tiež do regiónu pritiahnuť viac návštevníkov. Práve preto sa realizátori projektu pri tvorbe konceptu fungovania pekárne rozhodli dať jej nielen charakter múzea, ale počítajú s jej využitím aj pre remeselné workshopy.

Zážitkové workshopy v kaštieľskej pekárni budú určené pre základné školy, firmy a turistov, ktoré do regiónu zavítajú. Predstavené by im mali byť tradičné spôsoby pečenia chleba, čo umožní zažiť atmosféru, aká bola v 18. storočí. V pekárni kaštieľa sa z toho dôvodu už uskutočnilo dlhodobé školenie pod dohľadom profesionálnych pekárov, aby sa výsledok pečenia mohol reálne ochutnávať.

Konkrétny koncept využitia pekárne je v štádiu príprav a pod hlavičkou múzea by sa mal predstaviť v závere aktuálneho roka. Okrem prešovskej župy na jej vybudovaní finančne participovala aj samotná obec a miestna galéria, ako i slovenská nadácia a pri rekonštrukcii pomáhali desiatky dobrovoľníkov. Novozrekonštruovanú pekáreň sprístupnili 16. októbra pri príležitosti Svetového dňa chleba.

 

Autor: (ts-PSK, Daša Jeleňová)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2017
V stropkovskom kaštieli sprístupnia dve výstavy o erboch a regióne
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov otvára v piatok, 20.10. 2017 o 19. hodine dve nové panelové výstavy so silným edukačným potenciálom.
viac
22.01.2020
V kaštieli vo Finticiach sprístupnili erbovú sálu rodu Dessewffyovcov
Erbovú sálu rodu Dessewffyovcov, ktorá v minulosti slúžila na reprezentačné účely, sprístupnili vo štvrtok po rekonštrukcii pre verejnosť. Nachádza sa v kaštieli v obci Fintice v okrese Prešov.
viac
22.06.2022
Humenský kaštieľ má po rekonštrukcii za 6,5 milióna eur svoju renesančnú podobu
Renesančný kaštieľ v Humennom má po rozsiahlej rekonštrukcii exteriéru opäť podobu z obdobia poslednej andrássyovskej prestavby.
viac
07.03.2023
V hanušovskom kaštieli prebieha rozsiahla rekonštrukcia
Vo vyše 280-ročnom Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou začali s rozsiahlou rekonštrukciou interiéru. Objekt sa dostane do stavu pred obdobím druhej svetovej vojny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %