Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
30.03.2023 02:25

Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov


Betula pendula. Breza.


V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Kvitnutie liesky a jelše sa končí aj v chladných oblastiach so snehovou pokrývkou a na ich miesto nastupujú hrab a breza.


V súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

"Monitorovacie stanice na celom Slovensku zachytili peľ brezy, ktorý v hlavnom meste už koncom týždňa dosiahol veľmi vysokú dennú koncentráciu. Najvyššiu dennú hladinu jej peľu zachytili v Bratislave a v Žiline," konštatovala Lafférsová s tým, že v ostatných oblastiach peľ brezy nedosiahol alergiologicky významné hodnoty.

Peľ jaseňa a topoľa v ovzduší dosahoval vysoké koncentrácie na celom území. Vyššie hladiny peľu topoľa zachytili v Bratislave a v Žiline, jaseňa v Bratislave, Nitre a v Banskej Bystrici. V prípade peľu drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité zaznamenali najvyššiu dennú koncentráciu v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ javora, vŕby, duba a brestu.

"Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahne vyššie denné koncentrácie na strednom, severnom a východnom Slovensku. Na tomto území očakávame aj vyššie hladiny peľu jaseňa a topoľa. Rozširuje sa druhové spektrum kvitnúcich drevín o peľ hrabu a duba, ktorých denné koncentrácie môžu výraznejšie stúpnuť na celom území Slovenska," zhrnula Lafférsová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2023
Stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ hrabu a duba
Peľová sezóna liesky a jelše pokračuje už len v chladných oblastiach severného Slovenska, kde môže ešte dosiahnuť alergiologicky významné koncentrácie v ovzduší.
viac
27.04.2023
Peľová sezóna brezy sa naplno rozbehla, ostane najsilnejším alergénom
V uplynulom týždni sa na území Slovenska naplno rozbehla peľová sezóna brezy. V ovzduší dominoval aj peľ hrabu a jaseňa, práve breza však ostane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších týždňov.
viac
12.05.2023
Peľová sezóna brezy sa končí, začína kvitnúť skorocel, štiav a ihličnany
Výkyvy počasia v uplynulom týždni výrazne ovplyvnili peľovú situáciu na Slovensku. V ovzduší na väčšine územia Slovenska ešte dominoval peľ brezy, jaseňa, duba a buka. Pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
07.06.2023
Sezóna tráv pokračuje, očakávajú sa vysoké denné koncentrácie ich peľu
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ihličnanov, pŕhľavy a skorocelu. Vplyvom teplého a slnečného počasia odborníci zaznamenali veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %