Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
17.08.2023 11:40

Peľ paliny dosiahne vysoké denné hladiny a pridá sa aj invázna ambrózia


Ambrózia.


Začala sa peľová sezóna paliny a súbežne s ňou aj inváznej ambrózie, ktoré sú silné alergény.


Slabšie alergizujúca pŕhľava dosiahne veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. V súvislosti s peľovou situáciou na najbližšie dni o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

"Peľ paliny dosiahne vysoké denné koncentrácie na väčšine územia. Denné hladiny peľu ambrózie majú tiež stúpajúcu tendenciu a v alergiologicky významných koncentráciách ich očakávame na celom území. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude vyskytovať v ovzduší v nízkych denných koncentráciách až do septembra," konštatovala Lafférsová.

V minulom týždni na Slovensku dominoval v ovzduší peľ paliny, pričom jej najvyššie denné hladiny zachytili v Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. Peľ ambrózie, ktorá tiež patrila medzi dominantné, dosiahol najvyššie hodnoty v Nitre a Bratislave. V prípade pŕhľavy to bolo v Žiline, Bratislave a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, chmeľu i mrlíka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.07.2022
Po trávach sa najvýznamnejšími alergénmi leta stanú ambrózia a palina
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých so slabšie alergizujúcim peľom rastlín z čeľade pŕhľavovitých.
viac
14.07.2023
Začala kvitnúť palina, v teplejších oblastiach zachytili i peľ ambrózie
V uplynulom týždni na území Slovenska naďalej dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Začala kvitnúť palina a v teplejších oblastiach sa objavil aj prvý peľ inváznej ambrózie.
viac
27.07.2023
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
24.08.2023
Vrcholí peľová sezóna paliny, ambrózia sa k prvému vrcholu len blíži
Na území Slovenska v uplynulých dňoch dominoval v ovzduší peľ silných alergénov paliny a ambrózie spolu so slabšie alergizujúcou pŕhľavou. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval len veľmi nízke denné koncentrácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %