Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
24.06.2022 09:30

Peľ tráv a pŕhľavy sú dominantné v ovzduší aj naďalej


Ilustračná snímka.


Peľ tráv spolu s peľom pŕhľavy majú dominantné zastúpenie v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.


"Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom týchto týždňov, prešla svojím prvým vrcholom aj v chladnejších oblastiach Slovenska," pripomenula. Dodala, že dreviny s vysokou produkciou peľu dokvitli a v ovzduší prevažuje peľ bylín. Je to najmä peľ tráv, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých rastlín. "Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou," zdôraznila.

Podľa nej v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Bolo to spolu so slabšie alergizujúcim peľom pŕhľavovitých. "Denné koncentrácie peľu drevín dosahovali už len nízke hladiny," podotkla.

Lafférsová konštatovala, že najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Banskej Bystrici a Bratislave. "Peľ bylín, najmä skorocelu, dosahoval stredné denné koncentrácie na väčšine územia," poznamenala. Uviedla tiež, že v ovzduší sa vyskytoval aj peľ gaštanu, agátu, bazy, lipy a pajaseňa.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2022
Alergikov v týchto dňoch potrápi peľ tráv na celom území Slovenska
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
09.06.2022
Peľová sezóna brezy sa skončila, v ovzduší pribúda peľ bylín
Peľová sezóna brezy sa skončila a v ovzduší postupne pribúda peľ bylín. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
30.06.2022
Peľová sezóna tráv prešla svojím prvým vrcholom, pokračovať bude naďalej
Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia, tráv z čeľade lipnicovitých, prešla svojím prvým vrcholom. Pokračovať však bude aj v nasledujúcom období. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
16.06.2023
Peľová sezóna tráv pokračuje, potrápi aj peľ pŕhľavy a skorocelu
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, pŕhľavy a skorocelu. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol vysoké koncentrácie už len na severnom Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %