Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
06.07.2023 02:25

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy vrcholí


Ilustračná snímka.


V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Rovnako to bude aj v najbližších dňoch, keď možno očakávať vyššie koncentrácie ich peľu na väčšine územia Slovenska.


Informovala o tom vo štvrtok v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline, Banskej Bystrici, Bratislave a v Trnave, podobne i pŕhľavy, ktorá dosiahla najvyššie denné hladiny okrem stredného Slovenska a hlavného mesta aj v Nitre. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, bazy, pajaseňa a lipy. Veľmi vysoké denné koncentrácie dosahovali spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária.

Podľa Lafférsovej peľ bazy a lipy sa vyskytne v ovzduší už len v nižších hladinách, v stredných peľ skorocelu. Regionálne poklesy môže ovplyvniť zrážková činnosť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.07.2022
Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom
Peľ tráv už na väčšine územia nabral klesajúcu tendenciu a len v chladnejších oblastiach Slovenska dosiahne alergiologicky významné koncentrácie. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
07.06.2023
Sezóna tráv pokračuje, očakávajú sa vysoké denné koncentrácie ich peľu
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ihličnanov, pŕhľavy a skorocelu. Vplyvom teplého a slnečného počasia odborníci zaznamenali veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska.
viac
23.06.2023
Peľová sezóna tráv pokračuje, najmä na strednom a severnom Slovensku
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy, peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol vyššie koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku.
viac
27.07.2023
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %