Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
15.07.2022 09:30

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom


Ilustračná snímka: (tasr).


Peľ tráv už na väčšine územia nabral klesajúcu tendenciu a len v chladnejších oblastiach Slovenska dosiahne alergiologicky významné koncentrácie. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.


Pripomenula, že dominantné zastúpenie v ovzduší bude mať peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. V ovzduší bude naďalej prevažovať peľ bylín, najmä tráv, skorocelu, štiavu, mrlíka a pŕhľavovitých. "Peľ paliny a ambrózie bude postupne pribúdať aj v chladnejších oblastiach Slovenska," zhrnula. Množstvo peľu v ovzduší podľa nej môže byť lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska aj peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Hovorkyňa spomenula, že pre sucho peľ tráv v ovzduší dosahoval celkovo nižšie koncentrácie ako po iné roky. Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Banskej Bystrici a v Bratislave. Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých zachytili monitorovacie stanice v Žiline, v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Lafférsová priblížila, že monitorovacie stanice v Bratislave, Košiciach, Nitre a Trnave zachytili prvý peľ ambrózie a paliny. So zachytením peľu paliny k nim pribudla aj monitorovacia stanica v Banskej Bystrici. "Palina a ambrózia sa o pár týždňov stanú najvýznamnejšími alergénmi leta a skorej jesene," zdôraznila s tým, že peľ bylín bol zastúpený najmä peľom skorocelu. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytovali peľ gaštanu, bazy, lipy, štiavu, astrovitých a mrkvovitých.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2020
Príroda sa ponáhľa, už je tu aj peľ lipnicovitých tráv
Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.
viac
06.06.2022
Alergikov v týchto dňoch potrápi peľ tráv na celom území Slovenska
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
30.06.2022
Peľová sezóna tráv prešla svojím prvým vrcholom, pokračovať bude naďalej
Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia, tráv z čeľade lipnicovitých, prešla svojím prvým vrcholom. Pokračovať však bude aj v nasledujúcom období. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
03.08.2023
Peľová sezóna tráv sa končí, pribúdať budú alergény neskorého leta a jesene
Na území Slovenska sa končí peľová sezóna tráv a v ovzduší bude pomaly pribúdať peľ paliny a ambrózie, silných alergénov neskorého leta a jesene. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %