Prognóza peľovej situácie v SR na 26. týždeň 2025

V dvadsiatom piatom kalendárnom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Nakoľko pretrvávajúca občasná búrková činnosť lokálne prispievala k nižším koncentráciám peľu a spór v ovzduší, napomáhala k zníženiu záťaže pre alergikov.
Denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, v závislosti od počasia stúpali miestami aj do vyšších denných hladín. Neustále výkyvy počasia spôsobovali regionálne rozdiely v množstve peľu v ovzduší, pričom najnižšie celkové denné hladiny peľu opakovane zachytila monitorovacia stanica v Košiciach.
Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Nitre, 112 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Bratislave 77, v Košiciach 48 a v Banskej Bystrici 44 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ pŕhľavovitých dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Bratislave, 87 peľových zŕn v m3 vzduchu, a v Banskej Bystrici 86 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľové spektrum dopĺňal ešte peľ drevín z čeľade borovicovitých, peľ gaštanu, pajaseňa, agátu, bazy, lipy, astrovitých, mrlíkovitých, mrkvovitých, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorých denné koncentrácie oproti predchádzajúcemu týždňu mierne stúpli.
Prognóza na 26. týždeň
V ovzduší bude dominovať peľ tráv z čeľade lipnicovitých – najsilnejšieho alergénu skorého leta. Denné hladiny peľu drevín majú klesajúcu tendenciu. Peľ tráv a bylín postupne nadobúda dominanciu. Trávy prechádzajú druhým kvitnutím a je predpoklad, že na väčšine územia stúpnu denné hladiny peľu tráv z čeľade lipnicovitých, peľu pŕhľavovitých a ostatných bylín. Vplyvom výkyvov počasia a búrkovej činnosti budú značné regionálne rozdiely v kvantite peľu a spór v ovzduší.