Sobota 18.01.2020
Dnes má meniny 
Bohdana
°C
06.03.2019 10:55

Plastového odpadu v prírode pribúda, WWF vyzýva vlády na zmenu


Ilustračná snímka


Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch. Vo svojej štúdii o tom hovorí Svetový fond na ochranu prírody (WWF).


Upozorňujú najmä na nevyužívanie recyklácie a preferovanie novovyrobeného plastu, ktorý je stále lacný. Toho sa v roku 2016 vyrobilo 396 miliónov ton, čo predstavuje 53 kilogramov na jedného obyvateľa planéty.       

Najviac novovyrobených plastov spotrebuje obalový priemysel, nasledujú automobilový a stavebný. "Čelíme globálnej hrozbe – už vieme, že plasty v prírode nie sú len škaredé, ale ohrozujú život v moriach a začíname vnímať i ohrozenie, ktoré to prináša človeku. Situáciu môžeme vyriešiť iba tak, že každý v reťazci - od vývoja, výroby až po zneškodnenie prevezme svoj diel zodpovednosti," upozornil v tejto súvislosti riaditeľ WWF International Marco Lambertini.       

WWF preto spustil globálnu kampaň "No Plastics in Nature", ktorú môžu podpisom podporiť aj Slováci. "WWF vyzýva vlády, aby prijali medzinárodnú dohodu o zastavení znečisťovania morí a oceánov plastovým odpadom, vytvorili politické a finančné nástroje na podporu využitia recyklovaných plastov a ďalších ekologických alternatív, prostredníctvom legislatívy preniesli vyššiu mieru zodpovednosti na výrobcov a situáciu dôsledne monitorovali," priblížila riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassman. Verejnosť zas aktivisti vyzývajú, aby využila "spotrebiteľskú silu" a žiadala od výrobcov alternatívu k plastom. Mohla by tiež znížiť svoju vlastnú produkciu plastových odpadov.       

Na Slovensku vzniká podľa Programu odpadového hospodárstva na roky 2016 - 2020 ročne približne 120.000 ton plastových odpadov. Vláda SR minulý týždeň v tejto súvislosti schválila Program predchádzania vzniku odpadov. Envirorezort v ňom napríklad sľubuje podporu bezobalovým obchodom alebo zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach a v trvalých prevádzkach. Ministerstvo tiež deklaruje snahu spustiť systém zálohovania PET fliaš či plechoviek.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2016
Kam s použitým olejom z kuchyne?
Olej používame často v našich domácnostiach na prípravu rôznych chutných jedál. Po varení sa nám však naskytá otázka – Čo s použitým olejom? Kto je za jeho zber zodpovedný?
viac
14.12.2016
I. KOHUTKOVÁ: Spoločnosť Fortischem Nováky pokračuje v znečisťovaní rieky Nitra
Závažné zistenia pokračujúceho znečisťovania rieky Nitra odpadovými vodami spoločnosťou Fortischem, a. s., Nováky prezentovala v utorok (13. 12. 2016) na tlačovej konferencii v Bratislave organizácia Greenpeace Slovensko.
viac
07.02.2017
Nový investor by mal v obci Mýtna vytvoriť okolo 40 pracovných miest
Okolo 30 až 40 pracovných miest má v Mýtnej v okrese Lučenec vytvoriť nový investor, spoločnosť Swietelsky z Rakúska. Potvrdil to starosta Pavel Greksa, podľa ktorého sa firma stane najväčším zamestnávateľom v obci.
viac
10.05.2018
Svet: Najnovšie nápady ako na bezodpadovú likvidáciu plastov
Nádejí, že najbližšia hodina, deň, týždeň či mesiac prinesú jednoduché a lacné riešenia bezodpadovej likvidácie plastov akoby švihnutím čarovného prútika, pribúda. Ponúkame dve z najnovších.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %