Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
24.11.2022 03:20

Po prestávke vynútenej pandémiou sa do mesta vrátia vianočné trhy


Ilustračná snímka: (tasr).


Po prestávke vynútenej pandémiou sa do Kežmarku vrátia vianočné trhy. Hovorkyňa mesta Barbora Sosková uviedla, že okrem predajných stánkov chystajú aj kultúrny program.


"Sústredili sme ho na deň svätej Lucie 13. decembra. V programe vystúpia deti z miestnych materských, základných, stredných a umeleckých škôl a folklórne súbory vrátane detských kolektívov Maguráčik a Goralik. Ľudové tradície pripomenú aj dospelí zo súborov z regiónu," priblížila Sosková s tým, že počas trhov sa bude konať aj súťaž vo varení tradičnej vianočnej kapustnice.

Advent v Kežmarku sa začína Ekumenickým stretnutím pri adventnom venci, ktorý dominuje centru. Spoločnou pobožnosťou a vystúpením spevokolov vstúpia v prvú adventnú nedeľu predstavitelia kresťanských cirkví a na adventnom venci zapália prvú sviečku. "Adventné nedele spríjemnia koncerty, organizuje ich Základná umelecká škola (ZUŠ) Antona Cígera v spolupráci s cirkvami. Každú nedeľu v inom chráme vystúpia žiaci a pedagógovia ZUŠ s domácim spevokolom a hudobníkmi," doplnila hovorkyňa.

Mikuláš príde do Kežmarku už 4. decembra a deťom prinesie na námestie vianočnú rozprávku. O dva dni neskôr zavíta aj do miestneho kina. Vo výstavnej sieni mesta bude od 6. decembra prístupná výstava 13 škôl pod názvom Vianoce pod Tatrami. Pred radnicou opäť vyrastie vianočný les, stromčeky z prerezávania lesa, ktoré by inak skončili ako odpad, vyzdobia tamojší školáci. Ozdoby budú najmä z odpadového materiálu. "Rok 2022 uzavrieme rodinným Silvestrom – korčuľovaním detí v maskách v Aréne Kežmarok s diskotékou a súťažami či hudobným programom na pódiu pred arénou. Silvestrovské popoludnie uzavrie ohňová šou," upozornila Sosková.

Vianočná výzdoba bude v Kežmarku svietiť od 4. decembra približne do 10. januára. Jej súčasťou je napríklad Betlehem v blízkosti evanjelických kostolov, snehuliak na sídlisku Juh či fontána, ktorá v zime namiesto vody "strieka" svetelné lúče. Dominantou bude aj tento rok strom rastúci na námestí, ktorý sa každoročne mení na vianočný stromček. Výzdoba je podľa hovorkyne nastavená automaticky podľa denného svetla a funguje súčasne s verejným osvetlením. Takmer všade sú už úsporné LED svetlá. Rozpočet na vianočné osvetlenie je na tento rok 9500 eur. "Táto suma zahŕňa jeho montáž, prevádzku, opravy a demontáž. Náklady na samotnú spotrebu elektrickej energie sú súčasťou spotreby verejného osvetlenia," objasnila Sosková.

V štandardnom režime bude v Kežmarku aj prevádzka športovísk na zimnom štadióne a v mestskej športovej hale. V prípade priaznivých snehových podmienok mesto otvorí aj bežeckú lyžiarsku dráhu na futbalovom štadióne.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.12.2016
Stropkovčania sa pripravujú na jubilejné vianočné remeselné trhy
Mesto Stropkov sa chystá na jubilejný desiaty ročník Vianočných remeselných trhov. Tradíciu založili v roku 2007 a odvtedy je toto podujatie neodmysliteľnou súčasťou končiaceho sa adventu a príjemného očakávania Vianoc v meste.
viac
25.10.2022
Do hlavného mesta sa tento rok vrátia tradičné vianočné trhy
Do Bratislavy sa tento rok po pandemickej prestávke opäť vrátia tradičné vianočné trhy. Konať sa majú od 24. novembra do 22. decembra na Hlavnom a Františkánskom námestí. Informuje o tom Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board (BTB) na webovej stránke.
viac
01.12.2022
Advent bude patriť trhom, koncertom i výlovu kaprov
Advent v Prievidzi ponúkne vianočné trhy, blší trh, koncerty miestnych umelcov i výlov kaprov. Program pripravilo mesto a Kultúrne a spoločenské stredisko (KaSS) až do konca decembra, otvorí ho Mikuláš sprievodom mestom v nedeľu (4. 12.) a ukončí vítanie nového roka.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %