Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
31.07.2017 01:24

Počas augusta možno prihlásiť aktivity podporujúce záujem o kultúrne dedičstvo


Múzeum slovenskej dediny v Martine.


Zástupcovia štátnych inštitúcií, samosprávy, súkromných spoločností či organizácií tretieho sektora, ale i aktívni jednotlivci môžu do konca augusta prihlásiť aktivity, ktorými sa Slovensko bude prezentovať v rámci septembrových Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD).


Cieľom kampane, ktorá sa koná v 49 krajinách Európy, je prehĺbiť záujem ľudí o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu a zvýšiť tiež kultúrnu identitu národa.       

Ročník 2017 sa nesie v duchu témy Pamiatky a príroda: krajina možností. Aktivity, ktoré korešpondujú s témou i zámerom kampane môžu byť rôzne. "Napríklad možnosť navštíviť pamiatku, ktorá je bežne pre verejnosť neprístupná, predstavenie známych pamiatok v inom svetle, ale tiež semináre, prednášky, turistické aktivity, súťaže a hry súvisiace s historickým prostredím a jeho hodnotami," uviedol hovorca Ministerstva kultúry SR Jozef Bednár.       

Aktivitu možno prihlásiť samostatne na stránke projektu www.dekd.sk, alebo prostredníctvom krajských koordinátorov, ktorí sú na tejto stránke uvedení. "Koordinátor môže pomôcť pri samotnej organizácii aktivity, ale tiež pri jej medializácii, propagácii a podpore," ozrejmil Bednár.       

Generálnymi partnermi tejto iniciatívy sú Ministerstvo kultúry SR, Pamiatkový úrad SR, Slovenské národné múzeum, redakcia revue Pamiatky a múzeá. O koordináciu aktivít na území Slovenskej republiky sa stará tento rok Združenie historických miest a obcí Slovenska a občianske združenie ICOMOS Slovensko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2017
Čipka Myjavskej pahorkatiny sa zapísala medzi poklady kultúrneho dedičstva SR
Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa začiatkom marca 2017 rozšíril o Tylovú paličkovanú čipku Myjavskej pahorkatiny.
viac
07.09.2017
Trnava je hostiteľským mestom Dní európskeho kultúrneho dedičstva
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) priblížia aj tento rok verejnosti viaceré bežne neprístupné pamiatky, prípadne prístupné pamiatky návštevníkom ukážu "v inom svetle".
viac
08.11.2017
Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo ďalších 5 prvkov
Dňa 6. novembra 2017 o 15. hodine sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku.
viac
07.12.2017
Horehronský viachlasný spev zapísali do svetového zoznamu UNESCO
Horehronský viachlasný spev bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Dnes (7. 6.) o tom rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na juhokórejskom ostrove Jeju na svojom 12. zasadnutí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %