Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
23.04.2022 08:55

Počas Dní mesta Hnúšťa bude slávnostne otvorená expozícia histórie priemyslu


Lihánich dom v Hnúšti, v ktorom bude Stála expozícia histórie priemyslu mesta.


Dejiny mesta Hnúšťa spojené predovšetkým so železiarskym a chemickým priemyslom bude približovať nová Stála expozícia histórie priemyslu v Hnúšti, ktorú samospráva slávnostne otvorí 3. júna 2022 počas Dní mesta Hnúšťa.


Umiestnené v nej budú predovšetkým exponáty zo súkromnej zbierky nadšenca pre miestnu históriu Martina Pliešovského, ktorý je zberateľom artefaktov spojených s dejinami regiónu.

Podľa Pliešovského, ktorý je zároveň autorom expozície, budú mať návštevníci možnosť spoznať priemyselnú históriu Hnúšte počas takmer 400 rokov, teda od 17. storočia po dnešok. „Vzácne sú predmety odliate v mašianskej železolejárni, pohľady na kolóny prvých koksových vysokých pecí v Rakúsko-Uhorsku či produkty Rimavskodolinského chemického komplexu Dr. Blasberga. Mladší sa dozvedia o nie tak dávnej minulosti Slovenských lučobných závodov, gumárenskom priemysle, baníckom podnikaní a aj spracovaní magnezitu v najstaršej rotačnej peci na svete,“ konkretizoval Pliešovský.

Svoju zbierku, ktorá pozostáva z viac ako 500 predmetov, mal donedávna umiestnenú v Pamätnej izbe priemyslu v priestoroch mestského priemyselného parku. Tie však bolo nutné uvoľniť pre potreby jedného z investorov, preto samospráva rekonštrukciou tzv. Lihánich domu vytvoria vhodnejšie priestory pre prezentáciu zbierky.

„Miestnosti, z ktorých exponáty sťahujeme, boli zasadené priamo do industriálneho priestoru v hnedom priemyselnom parku Mestskej investičnej spoločnosti, kadiaľ sa prechádzalo okolo storočných, typických tehlových prevádzok bývalej chemickej továrne. To bolo ideálne miesto. Avšak ustúpili sme pre rozširovanie výroby jedného zo zahraničných investorov, čo je dobrá správa pre obyvateľov Hnúšte. Históriu priemyslu ukážeme návštevníkom síce na menšej ploche milého domčeka, ktorý čupí v tôni panelových obytných blokov, ale zato v príjemných zrekonštruovaných útrobách, zovňajšku i okolitého prostredia,“ podotkol Pliešovský.

Ako uviedol primátor Roman Lebeda, mesto Hnúšťa na tento účel hľadalo náhradné priestory, ktoré našlo v jednom zo starých nevyužívaných domov mesta. „Ide azda o posledný historický objekt, ktorý nebol zbúraný pri výstavbe sídliska Klokočova v 80. rokoch 20. storočia. Mesto ho zrekonštruovalo v historickom štýle, svojpomocne, s využitím vlastných zamestnancov – nezamestnaných občanov z menších obecných služieb a pracovníkov zamestnaných cez projekty na podporu zamestnanosti,“ konkretizoval primátor.

Jedným z významných priemyselných odvetví v Hnúšti bolo hlavne počas 18. a 19. storočia železiarstvo, rozvíjajúce sa predovšetkým v železiarňach v dnešných mestských častiach Maša a Likier. Po ukončení ťažby a spracovania železa po vzniku Československej republiky sa začal rozvíjať chemický priemysel vo fabrike Dr. Blasberga. Na jej tradíciu neskôr nadviazali Slovenské lučobné závody a podnik Technická guma.

„Mesto má významnú históriu a my robíme všetko pre to, aby sme ju ukázali domácim občanom i návštevníkom. Stála tu napríklad prvá vysoká koksová pec na území dnešného Slovenska či prvá rotačná pec na pálenie magnezitu na celom svete. Náš región bol v tom čase železným srdcom celého Uhorska,“ zakončil Lebeda.

Autor: (ts-MsÚ Hnúšťa)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.01.2019
Ružinov pokračuje v poslaneckých dňoch,iné mestské časti ich plánujú
Obyvatelia bratislavského Ružinova majú aj v novom volebnom období možnosť pravidelne sa stretávať so svojimi poslancami. Mestská časť totiž pokračuje v pravidelných poslaneckých stredách. Zároveň plánuje zaviesť pravidelné stretnutia so starostom, momentálne hľadá vhodný formát i termín.
viac
23.09.2021
Mesto opravilo aj posledný dom smútku, obnovy sa dočkal aj Dom smútku v Kunove
Po oprave Domu smútku v Čáčove, následne v Senici, prišla na rad aj budova slúžiaca na smútočné obrady v miestnej časti Kunov.
viac
02.04.2022
Dni mesta Hnúšťa budú venované 200. výročiu narodenia J. F. Rimavského
Dvojstému výročiu narodenia slovenského básnika, prozaika, prekladateľa, politika a národného buditeľa Janka Francisciho Rimavského budú venované tohtoročné Dni mesta Hnúšťa, ktoré sa uskutočnia 3. až 5. júna 2022.
viac
16.04.2022
Lákadlom nového múzea v Hnúšti bude vstup do podzemia a mačacie zlato
Bohatú banícku históriu mesta Hnúšťa a jeho okolia bude prezentovať nové Banské múzeum. Jeho lákadlom má byť aj expozícia v nevyužívanej časti bane a zaujímavý minerál pripomínajúci zlato.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %