Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
03.10.2016 11:50

Počas jarmoku ukážu zrekonštruovanú časť Svätokrížskeho domu


Snímka zdroj: (ziarskyjarmok.sk).


Koncom týždňa sa v Žiari nad Hronom uskutoční tradičný jarmok. Počas jeho konania si budú môcť domáci ale aj návštevníci prezrieť aj hospodársku časť Svätokrížskeho domu, ktorú sa mestu podarilo tento rok zrekonštruovať.


Ako priblížil vedúci kancelárie žiarskeho primátora Martin Baláž, hospodárska časť dostala novú fasádu a takisto zariadenie pochádzajúce z 19. storočia. Návštevníkom budú sprístupnené tri miestnosti a to izba paholka, komora a vináreň domáceho pána. "V budúcom roku plánujeme zrekonštruovať hlavnú budovu," dodal Baláž s tým, že po nej vznikne v dome expozícia pripomínajúca, ako žili naši predkovia v 19. storočí.      

Vo dvore domu budú počas jarmoku ponúkať tradičné svätokrížske dobroty. Keďže mesto si tento rok pripomína 770. výročie udelenia mestských práv, na jarmok zavítajú aj remeselníci z partnerského mesta Svitavy v Českej republike. Ich výrobky nájdu práve v areáli Svätokrížskeho domu.      

Tohtoročný žiarsky jarmok sa bude konať v dňoch 7. a 8. októbra. Návštevníci sa môžu podľa Baláža tešiť na tradičný sortiment jarmočných špecialít, občerstvenie a kultúrny program. Jeho súčasťou bude už po tretí raz aj Žiarsky festival vína, v rámci ktorého budú svoju produkciu prezentovať vinári z viacerých slovenských regiónov.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Mesto akceptovalo požiadavky obyvateľov sťažujúcich sa na jarmok
Žiarska samospráva sa rozhodla vyjsť v ústrety nespokojným obyvateľom, ktorí nedávno iniciovali petíciu za presťahovanie žiarskeho jarmoku do inej lokality.
viac
04.12.2017
V Žiari nad Hronom začala opäť pôsobiť občianska poriadková služba
V Žiari nad Hronom začala od decembra opäť pôsobiť občianska poriadková služba. V uplynulom mesiaci vybralo mesto vo výberovom konaní jej ôsmich členov, na miesto koordinátorky uspela žena.
viac
28.09.2018
Počas jarmoku ukážu ďalšie miestnosti Svätokrížskeho domu
Bohatý kultúrny program, stovky predajcov, ale aj obzretie za históriou ponúkne tradičný Žiarsky jarmok, ktorý sa bude konať v Žiari nad Hronom 12. a 13. októbra.
viac
19.02.2019
Festival Ekotopfilm ponúkne filmy, diskusiu aj program pre deti
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v utorok 26. februára do žiarskeho kina Hron. Vstup na festival je voľný.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %