Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
16.05.2024 02:05

Počas Noci múzeí a galérií spojí Banskú Bystricu a Zvolen historický vláčik


Ilustračný výrez z programového plagátu


Ponorte sa do nevšednej večernej atmosféry expozícií, nazrite do nepoznaných zákutí a prevezte sa dobovým vlakom. Jubilejná dvadsiata Noc múzeí a galérií prichádza v Banskobystrickom samosprávnom kraji s lákavým programom.


Do siedmich kultúrnych stánkov a Zabudnutého pivovaru vám bude stačiť jedna vstupenka, tá poslúži aj ako lístok na historický vlak, ktorý bude premávať medzi Banskou Bystricou a Zvolenom.

Múzeá a galérie v Banskej Bystrici a vo Zvolene privítajú v sobotu 18. mája návštevníkov neobyčajným programom a zavedú ich na miesta, ktoré počas roka zostávajú pred ich očami ukryté.

Prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné predstavenia či koncerty odštartujú o 16:00 hod. a potrvajú do 23:00 hod. To všetko v rámci jubilejného, 20. ročníka Noci múzeí a galérií.

Na všetko s jednou vstupenkou

Prostredníctvom spoločnej vstupenky v jednotnej cene 5 eur získajú návštevníci vstup do siedmich múzeí, galérií, Zabudnutého pivovaru na hodinovú vežu a na množstvo jedinečných podujatí v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Vstupenka zároveň platí ako lístok na MHD v oboch mestách v čase od 16:00 do 00:00 hod., resp. do posledného pravidelného spoja pri spiatočnej ceste z múzea alebo galérie. Deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup zdarma.

Navyše sa v rámci vstupenky môžu návštevníci prepraviť medzi obomi mestami historickým vlakom.

„Program je v túto noc nastavený tak, aby mohli návštevníci nahliadnuť aj do „skrytých komnát“, do ktorých sa počas roka nepozrú. Cieľom je priblížiť ľuďom dôležitosť a význam takýchto inštitúcií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Veľkou výhodou je jednotná vstupenka, s ktorou môžete za pár hodín navštíviť hneď niekoľko expozícií, nazbierať veľa poznatkov a zážitkov a atraktívnym bonusom je jazda historickým vlakom,“ povedal riaditeľ Odboru kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Peter Černek.

„Múzeá a galérie sú nielen strážcami našej histórie a kultúrneho dedičstva. Vnímam ich aj ako priestor pre stretávanie sa, budovanie komunity, dialóg. Ja osobne si odnášam silný zážitok z každej takejto návštevy. Pozývam preto všetkých využiť túto jedinečnú príležitosť a vidieť naše múzeá a galérie celkom inak, ako po zvyšok roka,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Bohatý program v Banskej Bystrici

V Stredoslovenskom múzeu v Matejovom dome budú vystavené vzácne predmety, ktoré boli aj na svetových výstavách alebo na Mileniárnej výstave v Budapešti. Pri tvorivých dielňach si zas návštevníci vychutnajú sladkú krásu medovníkov. V Thurzovom dome sa bude objavovať krása kvetov a rastlín ukrytých na vystavených exponátoch, počas tvorivých dielní si návštevníci vyrobia vlastný papierový kvet a vďaka interaktívnym hrám deti rozlúštia tajomstvá nástenných malieb Zelenej miestnosti.

Tihányiovský kaštieľ v Radvani odkryje tajomstvá svetlušiek - v tvorivej dielni si môžete vyrobiť svetielkujúci hmyz, naučíte sa zaujímavosti o živočíchoch a mineráloch, ktoré svetielkujú pod UV svetlom a popri rozprávaní o „nočných letcoch“ budete pozorovať nočné motýle.

V Stredoslovenskej galérii v záhrade Vily Dominika Skuteckého bude pripravený tradičný piknik, káva a hry.

Výstava „Toto (nie) je Skutezky!“ prinesie zaujímavé fakty o origináloch a pripisovaných dielach a návštevníci sa presvedčia, čo je originál a čo iba falzifikát. V Pretóriu preverí vedomosti kvíz o maľbe a farbách a jeho účastníci sa môžu spolupodieľať sa na vytvorení veľkorozmernej maľby. Večernú panorámu Banskej Bystrice si vychutnajú s DJ na loggii Pretória. V Bethlenovom dome bude čakať komentovaná prehliadka s kurátorkou výstavy Záhady a (ne)zmysly či prehliadka nových kníh pre deti a dospelých s knihovníkom.

Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice pripravilo pre svojich mladších návštevníkov interaktívne bábkové predstavenie pre deti alebo čítanie z tvorby Jozefa Gregora Tajovského. Staršie ročníky zas ocenia koncert skupiny The Electric Tribute ako poctu legendárnej banskobystrickej bigbítovej kapele The Electric spojený s výstavou Banskobystrický bigbít.

V Múzeu Slovenského národného povstania pri príležitosti blížiaceho sa 80. výročia Slovenského národného povstania spoznáte strastiplné osudy ôsmich žijúcich hrdinov – veteránov SNP. Veteránom bude venované aj múzejné kino a príde aj vzácny hosť, veterán kpt. v. v. Vladimír Strmeň. Program ukončí videomapping – pôsobivá projekcia na budove Pamätníka SNP.

Ďalším zážitkom bude pohľad na centrum Banskej Bystrice z Hodinovej veže a v THURZO – FUGGER zážitkovej expozícii v Barbakáne sa návštevníci prenesú do čias, kedy Banská Bystrica vďaka baníctvu najviac prekvitala.

Kroky návštevníkov budú ďalej mieriť do naozaj unikátneho priestoru – Zabudnutého pivovaru.

Dnes to nie je klasický pivovar ale netradičné kultúrne zázemie. Nájdete v ňom výstavu súčasného umenia, komentované prehliadky výstavy s kurátorom, videomapping, ukážky odlievania umeleckých predmetov z hliníkového odpadu, rozprávania o pivovare či prehliadku unikátnej závesnej reťazovej strechy.

Lákadlá vo Zvolene

Programu v Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku sa potešia vďaka literárno-hudobnému programu o knihách Braňa Jobusa nielen jeho priaznivci. Fanúšikov Andyho Warhola určite zaujme interaktívna prehliadka expozícií zámku, v ktorej sa stretnú skvosty starého umenia s vybranými dielami slovenského umenia 20. storočia. Pripravené sú tiež výtvarné aktivity, inšpirované práve tvorbou Andyho Warhola.

V záhrade Jozefa Dekréta Matejovie v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene bude situovaný ideálny program pre rodiny s deťmi – hra „Vezmeme si hoblík pílku...“, prechádzka lesom a sadenie stromčekov. Nebude chýbať predstavenie o Jozefovi Dekrétovi Matejovie v podaní divadelno-šermiarskej kumpánie Via Historica. Rozprávanie lesníka návštevníkov prenesie do exotických krajín a pravú nočnú atmosféru navodí prehliadka múzea vo svetle sviec a hudobný hosť večera, speváčka a skladateľka JANAIS.

So vstupenkou súťažíte

Praktická jednotná vstupenka dostane návštevníkov nielen na všetky produkcie, MHD a historický vlak, ale aj do súťaže. Na zaradenie do žrebovania o zaujímavé ceny stačí počas podujatia nazbierať štyri pečiatky za vstupy.

Predpredaj vstupeniek na podujatie je spustený v zapojených múzeách, galériách a v Informačnom centre v Banskej Bystrici. Preprava dobovým vlakom bude možná len s vopred zakúpenou vstupenkou a vstupenku zároveň nebude možné zakúpiť si na železničných staniciach ani priamo vo vlaku. Vstupenka bude platiť len 18. mája 2024, odchody historického vlaku zo Zvolena (osobná stanica) smerom do Banskej Bystrice budú o 15:35 a 19:30, z Banskej Bystrice (hlavná stanica) bude vlak smerom do Zvolena odchádzať o 17:15 a 20:55.

Počas Noci múzeí a galérií pripravujú bohatý program aj ďalšie kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK v iných mestách:

Horehronské múzeum v Brezne

V priestoroch Radnice ponúkne interaktívnu prehliadku etnografickej expozície, spojenú s tvorivými dielňami. Tvorivé dielne, zamerané na výrobu z prírodných materiálov, budú prebiehať aj v Meštianskom dome č. 13, kde sa uskutoční aj prednáška o planéte Zem pod záštitou Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom s prezentáciou Terralónu – 5 metrového modelu Zeme. V Mestskej veži sa dozviete viac o M.R. Štefánikovi, v priestoroch Evanjelickej fary bude komentovaná prehliadka literárnej expozície.

Pohronské múzeum v Novej Bani

Ponúkne interaktívnu hru Tajomstvo múzea, individuálnu návštevu aktuálnych výstav a jedenástich expozícií, vrátane tej najnovšej, zameranej na vulkanológiu. Pripravená je aj prednáška vulkanológa Jaroslava Lexu, celé podujatie otvorí rozprávka Somárske uši a modré fúzy v podaní literárno-dramatického odboru ZUŠ v Novej Bani.

Novohradské múzeum a galéria v Lučenci

Kúzelný kufrík, inkluzívna vzdelávacia pomôcka, umožní návštevníkom vyskúšať si, ako svet vnímajú znevýhodnené skupiny. Pripravené sú tiež animačné programy k výstave 70 rokov ochrany Šomošky alebo prednáška o výrobe huslí. V múzejnej záhrade sa chystá koncert skupiny Jazzin mood

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Predstavenie bábkového divadla pre najmenších, výstava šiat rakúskej cisárovnej Sissi, tvorivé dielne, historické tance z 19. storočia a tanečný workshop, alebo dobový jarmok, kde na návštevníkov čakajú chutné pekárenské dobroty, ochutnávka bylinných čajov, ukážka paličkovanej čipky a hrnčiarsky stánok, kde si budú môcť aj sami vyskúšať prácu s hlinou – to je ponuka rimavskosobotského múzea. Vyvrcholením večera bude tajomná prehliadka stálej expozície za svetiel bateriek.

Autor: (ts-BBSK, Lenka Štepáneková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2019
BSK: Noc múzeí a galérií 2019
V sobotu 18. mája 2019 sa múzeá a galérie v Európe opäť otvoria návštevníkom s pestrou programovou ponukou v netradičnom čase. Už po pätnásty raz v histórii podujatia patrí tretia májová sobota Noci múzeí a galérií.
viac
13.05.2023
Noc múzeí a galérií 2023 vo Fiľakove
V sobotu 13. mája sa môžu záujemcovia tešiť na nočné prehliadky Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea, ktoré sa uskutočnia v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Večerný program zaháji o 18. hodine vernisáž výstavy nazvanej Krajiny svetla v galérii Mestského vlastivedného múzea.
viac
13.05.2023
Na vstup do múzeí a galérií v B. Bystrici a Zvolene postačí jedna vstupenka
Na Noc múzeí a galérií, ktorá bude v sobotu (13. mája), sa pripravuje aj päť múzeí a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.
viac
13.05.2023
Noc múzeí a galérií aj v organizáciách PSK
Do 19. ročníka medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií sa zapájajú aj kultúrne organizácie Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Pre návštevníkov si v sobotu 13. mája pripravili bohatý program už počas popoludnia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %