Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
30.09.2022 07:45

Pod Poľanu sa po prestávke opäť vracajú tradičné Dni mesta Detva


Snímka zdroj: (Mesto Detva).


Pod Poľanu sa po prestávke spôsobenej pandémiou nového koronavírusu opäť vracajú tradičné Dni mesta Detva. Podujatie, ktoré počas prvého októbrového víkendu prinesie folklór, jarmok i výstavu ovocia, zeleniny a kvetov. Samospráva o programe informuje na svojej oficiálnej webstránke.


Hovorca Detvy Milan Suja uviedol, že pre pandémiu nového koronavírusu nebola táto kultúrna akcia v roku 2020. "Vlani ju už mesto zorganizovalo, aj keď nie v obvyklom rozsahu. Tradičný jarmok remesiel na Námestí SNP museli pre platné opatrenia zrušiť," podotkol s tým, že aj hlavný kultúrny program bol iba na nádvorí domu kultúry.

Pri príležitosti 150. výročia úmrtia básnika Andreja Sládkoviča a Dní mesta Detva zorganizovali v stredu (28. 9.) v Podpolianskom múzeu besedu o diele a živote tohto básnika. Odborný pracovník krupinského múzea a historik Miroslav Lukáč ho návštevníkom pripomenul svojou prednáškou. "Výnimočný bol vo viacerých oblastiach. Boli to znalosť filozofie, jazykov a kultúry, čo sa odrazilo aj v jeho ľúbostnej básni Marína," povedal s tým, že najpoužívanejším slovom v Maríne je slovo krása. "Človek by si pomyslel, že je to slovo láska. Nie je to však telesná krása, je to krása ducha a morálnosť. V takomto kontexte uvažoval Andrej Sládkovič," zdôraznil.

Mesto pripomína, že do Podpolianskeho múzea sa môžu prísť ľudia pozrieť aj cez víkend. Otvorené budú stále expozície a aj výstavy. V múzeu pokračuje expozícia, ktorej súčasťou sú fujary, gajdy, píšťalky i strunové nástroje. Záujemcovia si tiež môžu vo dvore múzea pozrieť exteriérovú expozíciu detvianskych drevených vyrezávaných krížov. Pochádzajú z druhej polovice 20. storočia. K dispozícii bude aj výstava ženských záster z Podpoľania.

Nedeľné Dni mesta Detva budú pokračovať svätou omšou, popoludní naplánovali organizátori záverečný program. V rámci detvianskej folklórnej nedele vystúpia ľudové kolektívy z Detvy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2021
Dni mesta Detva budú tento rok v obmedzenom režime
Dni mesta Detva budú tento rok pre šírenie sa nového koronavírusu v obmedzenom režime. Pre TASR to v stredu potvrdil hovorca Detvy Milan Suja.
viac
09.08.2022
Palócke dni prinesú tradičný jarmok i interaktívnu prechádzku mestom
Tohtoročné Palócke dni a Dni mesta Fiľakovo prinesú okrem hudobného a divadelného programu i tradičný jarmok. Po minuloročnom úspechu sa v rámci programu uskutoční opäť aj interaktívna prechádzka mestom.
viac
22.09.2022
Témou tohtoročného jarmoku budú dožinky
Témou tohtoročného tradičného jarmoku v Bánovciach nad Bebravou budú ľudové tradície, remeslá a folklór v spojení s ukončením hospodárskej sezóny a oslavou úrody.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %