Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
29.03.2023 11:40

Podiel vytriedeného odpadu v meste sa medziročne zvýšil o štyri percentá


Ilustračná snímka: (tasr).


Podiel vytriedeného odpadu na celkovom komunálnom odpade sa v Nitre medziročne zvýšil takmer o štyri percentá. Kým v roku 2021 dosahoval podiel vytriedeného odpadu 43,8 percenta, vlani už stúpol na 47,7 percenta.


Zásadný vplyv na zvýšenie vytriedenosti malo zavedenie zberu kuchynského odpadu z domácností, kompostovanie na sídliskách a oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšilo aj množstvo odpadu z prevádzok, ktoré vykonávajú zber a výkup odpadu, najmä výkup kovov, zhodnotil Martin Pavelka z odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre.

Od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu sa odvíjajú sadzby poplatkov za uloženie odpadov na skládkach. Čím viac vytriedeného odpadu mesto vykáže, tým menej zaplatí za skládkovanie jednej tony odpadu. Okrem toho sa od úrovne vytriedenia odvíja aj nárok na ročný príspevok z Environmentálneho fondu. Za rok 2022 môžu o tento príspevok žiadať samosprávy s úrovňou vytriedenia aspoň 31 percent. V budúcich rokoch sa však môže situácia otočiť, a ak mestá nedosiahnu vyššiu úroveň vytriedenia, nárok na príspevok stratia, upozorňuje magistrát.

Vlani sa v Nitre vyprodukovalo viac ako 41 000 ton odpadu. Ročné náklady mesta za rok 2022 na nakladanie s komunálnymi odpadmi vrátane prevádzky zberných dvorov a mestskej kompostárne sú 5 519 000 eur. Nakladanie s odpadmi je financované z výberu poplatkov od občanov a podnikateľov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2020
Obnova pamiatok má byť rýchlejšia a efektívnejšia
Na základe pasportizácie nehnuteľného majetku v oblasti kultúry má vzniknúť dlhodobý strategický národný investičný plán, ktorého súčasťou má byť okrem výstavby nových priestorov aj program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok (NKP) do roku 2030.
viac
06.05.2020
Veľkokapacitné kontajnery budú po novom pristavovať trikrát ročne
Veľkokapacitné kontajnery budú v jednotlivých obvodoch Ružomberka po novom pristavovať iba trikrát ročne. Dôvodom sú aktuálne legislatívne zmeny súvisiace so skládkovaním komunálneho odpadu, a tiež snaha vytriediť čo najviac zložiek z komunálneho odpadu.
viac
08.10.2020
Nitra pripravuje revitalizáciu parku, má byť v troch etapách
Nitrianska radnica pripravuje rozsiahlu obnovu Mestského parku na Sihoti. Projekt bude realizovať český Ateliér Krejčiříkovi, ktorý už na magistráte prezentoval prvé pracovné návrhy.
viac
10.12.2020
Bioodpad netriedime rovnako zodpovedne ako papier, sklo, plasty a kovy
Množstvo vytriedeného papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov vzrástlo v roku 2019 oproti predchádzajúcemu roku o 44 852 ton. Ide o tie zložky, ktorých zber a ďalšie nakladanie s nimi uhrádzajú obciam výrobcovia prostredníctvom organizácií zodpovednosti výroby (OZV).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %