Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
29.02.2024 03:05

Podkarpatské vojvodstvo poskytlo na pomoc po zemetrasení 140-tisíc eur


Podkarpatské vojvodstvo (poľ. województwo podkarpackie) je vojvodstvo (administratívny región) v juhovýchodnom Poľsku. (Wikipédia)


Po zemetrasení z októbra 2023 pomáha Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK) aj Podkarpatské vojvodstvo. V týchto dňoch jeho parlament schválil pre PSK finančnú pomoc v prepočte 140-tisíc eur na projekty v oblasti kultúry.


Finančné prostriedky poľského partnerského regiónu pomôžu pri odstraňovaní škôd vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku.

Ďalšia finančná pomoc po minuloročnom októbrovom zemetrasení zo zahraničia. Tentoraz ju PSK poskytol partnerský región Podkarpatské vojvodstvo. Na svojom pondelkovom zhromaždení 26. februára odsúhlasil prešovskej krajskej samospráve finančné prostriedky vo výške 600-tisíc zlotých (140-tisíc eur) na odstránenie škôd v dvoch župných kultúrnych inštitúciách. Konkrétne vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku.

„Prešovský kraj sa po zemetrasení z 9. októbra 2023 ocitol naozaj v ťažkej situácii a aj niekoľko mesiacov po ničivej katastrofe stále zápasí s jej následkami. Preto ku každej pomoci, ktorá nám je adresovaná, pristupujeme s veľkým rešpektom. Ďakujeme, že sa aj Podkarpatské vojvodstvo pridalo k tým, ktorí nás nenechali samých a prispeli k záchrane nášho architektonického skvostu v Humennom a kultúrneho centra vo Svidníku. Táto pomoc ukazuje, aké silné a dôležité je naše partnerstvo,“ povedal podpredseda PSK Jaroslav Makatúra počas pondelkového zasadnutia zhromaždenia Podkarpatského vojvodstva a osobného stretnutia s jeho maršálkom Władysławom Ortylom.

Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom spôsobilo zemetrasenie rozsiahle škody v podobe prasklín na stenách jeho 35 jeho miestností, ako aj trhliny na vonkajších fasádach. Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku zaznamenalo po ničivej prírodnej katastrofe praskliny na stenách, najmä v spojoch medzi novou a starou budovou a poškodené boli aj schody v starom objekte a obklady v budove prístavby.

Živelná pohroma zaznamenaná na východe Slovenska na jeseň minulého roka malo epicentrum v obci Ďapalovce, pričom otrasy bolo cítiť v okruhu vyše 200 km aj v južnom Poľsku, východnej časti Českej republiky, severnom Maďarsku a na západe Ukrajiny. Poškodilo viaceré obytné a verejné budovy, školy, kostoly aj cesty.

Vzhľadom na zaznamenané rozsiahle materiálne škody na súkromnom aj verejnom majetku PSK vyčlenil prvú finančnú pomoc ešte v októbri 2023. Cez krajskú nadáciu prerozdelil 136-tisíc eur medzi jednotlivcov a rodiny zo zemetrasením zasiahnutých okresov. V druhej fáze poskytol finančné prostriedky právnickým subjektom, presnejšie obciam a cirkvám. Stalo sa tak vo februári tohto roku, pričom medzi 22 subjektov rozdelil 150-tisíc eur.

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
V Mlynkoch podpísali dohodu o finančnej podpore pre Slovákov žijúcich v Maďarsku
Dohodu o finančnej pomoci pre slovenskú menšinu v Maďarsku pre rok 2016 vo výške takmer 100.000 eur podpísali 8. mája v maďarských Mlynkoch (Pilisszentkereszt) predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo a predseda Verejnoprospešnej nadácie Zväzu Slovákov v Maďarsku Matej Šipický.
viac
02.01.2020
Nadácia PSK pre podporu rodiny rozdelila ďalšie financie
Z celkovej sumy takmer 64-tisíc pridelili 51 975 eur ľuďom postihnutým tragédiou na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove. Ďalších 12-tisíc eur rozdelili 39 žiadateľom - rodinám v sociálnej, zdravotnej, ekonomickej či existenčnej núdzi.
viac
16.04.2020
Komunikácia štátu smerom k samosprávam je roztrieštená a nefunkčná
Vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici 15. apríla 2020 zasadali členovia prezídia Únie miest Slovenska. Spolu dvadsaťdva primátoriek a primátorov najväčších miest Slovenska sa zhodlo, že komunikácia štátu smerom k samosprávam je v čase koronakrízy roztrieštená a nefunkčná.
viac
23.02.2024
E. Tomáš: Ľuďom zasiahnutých zemetrasením sme pripravení poskytnúť pomoc
Ministerstvo práce je pripravené poskytnúť pomoc ľuďom zasiahnutých štvrtkovým zemetrasením na východe Slovenska. Deklaroval to šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD). Stanovisko TASR poskytol odbor komunikácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %