Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
29.02.2024 03:05

Podkarpatské vojvodstvo poskytlo na pomoc po zemetrasení 140-tisíc eur


Podkarpatské vojvodstvo (poľ. województwo podkarpackie) je vojvodstvo (administratívny región) v juhovýchodnom Poľsku. (Wikipédia)


Po zemetrasení z októbra 2023 pomáha Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK) aj Podkarpatské vojvodstvo. V týchto dňoch jeho parlament schválil pre PSK finančnú pomoc v prepočte 140-tisíc eur na projekty v oblasti kultúry.


Finančné prostriedky poľského partnerského regiónu pomôžu pri odstraňovaní škôd vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku.

Ďalšia finančná pomoc po minuloročnom októbrovom zemetrasení zo zahraničia. Tentoraz ju PSK poskytol partnerský región Podkarpatské vojvodstvo. Na svojom pondelkovom zhromaždení 26. februára odsúhlasil prešovskej krajskej samospráve finančné prostriedky vo výške 600-tisíc zlotých (140-tisíc eur) na odstránenie škôd v dvoch župných kultúrnych inštitúciách. Konkrétne vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku.

„Prešovský kraj sa po zemetrasení z 9. októbra 2023 ocitol naozaj v ťažkej situácii a aj niekoľko mesiacov po ničivej katastrofe stále zápasí s jej následkami. Preto ku každej pomoci, ktorá nám je adresovaná, pristupujeme s veľkým rešpektom. Ďakujeme, že sa aj Podkarpatské vojvodstvo pridalo k tým, ktorí nás nenechali samých a prispeli k záchrane nášho architektonického skvostu v Humennom a kultúrneho centra vo Svidníku. Táto pomoc ukazuje, aké silné a dôležité je naše partnerstvo,“ povedal podpredseda PSK Jaroslav Makatúra počas pondelkového zasadnutia zhromaždenia Podkarpatského vojvodstva a osobného stretnutia s jeho maršálkom Władysławom Ortylom.

Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom spôsobilo zemetrasenie rozsiahle škody v podobe prasklín na stenách jeho 35 jeho miestností, ako aj trhliny na vonkajších fasádach. Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku zaznamenalo po ničivej prírodnej katastrofe praskliny na stenách, najmä v spojoch medzi novou a starou budovou a poškodené boli aj schody v starom objekte a obklady v budove prístavby.

Živelná pohroma zaznamenaná na východe Slovenska na jeseň minulého roka malo epicentrum v obci Ďapalovce, pričom otrasy bolo cítiť v okruhu vyše 200 km aj v južnom Poľsku, východnej časti Českej republiky, severnom Maďarsku a na západe Ukrajiny. Poškodilo viaceré obytné a verejné budovy, školy, kostoly aj cesty.

Vzhľadom na zaznamenané rozsiahle materiálne škody na súkromnom aj verejnom majetku PSK vyčlenil prvú finančnú pomoc ešte v októbri 2023. Cez krajskú nadáciu prerozdelil 136-tisíc eur medzi jednotlivcov a rodiny zo zemetrasením zasiahnutých okresov. V druhej fáze poskytol finančné prostriedky právnickým subjektom, presnejšie obciam a cirkvám. Stalo sa tak vo februári tohto roku, pričom medzi 22 subjektov rozdelil 150-tisíc eur.

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.07.2020
Káčer úspešne dorazil do cieľa v Pezinku
Siedmy ročník charitatívneho podujatia Káčer na bicykli sa po siedmich dňoch skončil. Správca Nadácie TA3 prešiel počas týždňa banskými obcami a mestami od Spiša cez Gemer do Ľubietovej, Banskej Štiavnice a Novej Bane, aby úspešne došiel do cieľa v Pezinku.
viac
19.10.2020
Bratislava plánuje od štátu prijať návratnú finančnú výpomoc 9,3 milióna eur
Mesto Bratislava plánuje prijať štátnu bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,3 milióna eur. Chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Vyplýva to z materiálu, o ktorom bude rokovať vo štvrtok (22. 10.) bratislavské mestské zastupiteľstvo.
viac
11.11.2020
Pomoc bezdomovcom a poskytovateľom sociálnych služieb
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podáva pomoc bezdomovcom, ale aj poskytovateľom sociálnych služieb.
viac
10.03.2021
Protimonopolný úrad schválil finančnú pomoc pre letisko v Piešťanoch
Protimonopolný úrad SR vyhovel žiadosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) vo veci posúdenia súladu prevádzkovej pomoci, ktorú poskytuje akciovej spoločnosti Letisko Piešťany s pravidlami poskytovania štátnej pomoci a minimálnej pomoci. Informovalo o tom komunikačné oddelenie TTSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %