Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
17.05.2017 01:02

Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni


Triedený odpad sa odváža na triediacu linku na dotriedenie. Čo je cudzorodé, končí v spaľovni.


V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.


V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu. „Z toho 116 935 ton tvoril zmesový odpad, 8348 ton papier a lepenka, 4786 ton plasty, 6312 ton sklo, ďalej sa vyzbieralo 457 ton kovov, takmer 500 ton elektroodpadu a v menších množstvách ďalší odpad, “ informovala Obecné noviny hovorkyňa zberovej spoločnosti OLO Beáta Humeniková. „V bratislavskej spaľovni vlani energeticky zhodnotili približne 130-tisíc ton odpadov hlavného mesta.“

Doplňme, že OLO ako jediná spoločnosť na území Bratislavy zabezpečuje zber a odvoz komunálneho odpadu. A ešte, že v spaľovni končí všetok zmesový odpad. „Ale napríklad aj taký, ktorý nie je možné recyklovať,“ upresňuje hovorkyňa. „Mám na mysli nielen znehodnotený a oddelený po dotriedení, ale hlavne stavebný odpad. Aby som však bola presná, aj z neho sa časť neskôr využije - napríklad pri stavbách diaľnic, ciest a podobne.“

 

Spôsoby dotrieďovania

„Bratislavčanmi triedený odpad zo žltých a modrých kontajnerov sa najskôr odvezie na triediacu linku, kde ho naši zamestnanci ručne dotriedia,“ pokračuje B. Humeniková. „Napríklad plasty podelia na zelené, modré, farebné a číre PET fľaše, samostatnou skupinou sú igelitové tašky a igelity atď. Papier tiež triedia podľa druhu. Následne sa roztriedené druhy lisujú do veľkých kociek a odvezú k ďalšiemu spracovaniu. Aj sklenený obsah zo zelených kontajnerov sa na triediacej linke oddeľuje podľa farieb a spracováva.“

Čo je medzi plastmi, papierom alebo sklom cudzorodé, končí v spaľovni.

 

Skládky – jednociferné číslo percenta z Bratislavy

Nech by sme počítali akokoľvek,  je zrejmé, že percento bratislavského komunálneho odpadu, končiaceho na skládke, musí byť nízke jednociferné číslo. Mohol by s ním vysloviť spokojnosť aj Európsky parlament, keby ho uspokojil iba pohľad na percento skládkovania z komunálneho odpadu v hlavnom meste v inak neúspešnom štáte v boji so skládkovaním, akým je Slovensko. Faktom však ostáva, že svet síce považuje spaľovanie za istú cestu nakladania s odpadmi, ale optimálnou je recyklácia.

Dopĺňame, že energia získaná zo spaľovania bratislavských odpadov sa využíva na výrobu tepla a elektriny nielen pre vlastnú prevádzku spaľovne, ale aj na dodávky elektriny pre približne 22-tisíc domácností.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Vianočné trhy v centre Bratislavy a odpady
Ako je zabezpečený zber a odvoz odpadov z priestorov štyroch bratislavských námestí, na ktorých 120 stánkov ponúka počas vianočných trhov darčeky, lahôdky či práve pripravené jedlá a nápoje?
viac
28.02.2017
OLO začalo s distribúciou hnedých kontajnerov na bioodpad
Bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala v hlavnom meste s distribúciou hnedých kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad. Distribúcia kompostérov sa začne v marci.
viac
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
10.05.2017
Prevážame vzduch. Ak PET fľašu, škatuľu alebo plechovku nezošliapneme
Pri kontajneroch na triedený odpad sa s tým stretávame často. Nestlačené PET fľaše, plechovky z pív, nápojové kartóny, prípadne obrovské neskladné kusy polystyrénu často zmenšia možnosti kontajnera a neraz doň – v skutočnosti iba z polovice naplneného – už viac nevpraceme.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %