Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
05.04.2018 10:28

Podtatranské múzeum v Poprade sa po troch rokoch opäť otvorilo verejnosti


Výrez plagátu


Podtatranské múzeum v Poprade je od 28. marca opäť otvorené verejnosti. Stalo sa tak po takmer troch rokoch komplexnej rekonštrukcie, ktorá priniesla múzeu nový vzhľad, moderný interiér i atraktívne expozície. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na celkovú obnovu 2,5 milióna eur.


Múzeum bolo pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015. Zriaďovateľ do celkovej obnovy objektu investoval v I. etape takmer 2,2 milióna eur a v II. etape v roku 2017 ďalších približne 215-tisíc eur. Na zabezpečenie nových expozícií poskytol samosprávny kraj finančné prostriedky v sume viac ako 112-tisíc eur, sumou 50-tisíc eur prispelo mesto Poprad.

„Úlohou samosprávneho kraja je zveľaďovať a udržiavať kultúrne pamiatky, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Som rád, že PSK významne prispel aj k obnove Podtatranského múzea, ktoré má vyše 130-ročnú tradíciu a je historickou pamäťou tohto regiónu, v ktorom žijeme. Verím, že nové expozičné priestory, exponáty, ktoré doteraz neboli prezentované, zdigitalizované zbierkové predmety priblížia toto múzeum k moderným a návštevníkmi vyhľadávaným kultúrnym inštitúciám 21. storočia,“ uviedol na slávnostnom otvorení predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Podtatranské múzeum návštevníkom ponúkne dve nové stále expozície. Prvá - Poprad a okolie v zrkadle vekov, prezentuje históriu osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca po súčasnosť. Jej technická i obsahová náročnosť si vyžiadala niekoľkomesačnú prípravu i inštaláciu.

„Expozícia svojím obsahom, štruktúrou, členením poskytne návštevníkovi podstatné informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku až po súčasnosť. Svojím obsahom, prezentovanými predmetmi korešponduje s tematickým zložením zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade a predstaví už zdigitalizované zbierkové predmety,“ uviedla Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea.

Niektoré exponáty z fondu archeológie, numizmatiky, etnografie, histórie, umenia alebo knižnice múzea budú prezentované po prvýkrát, prípadne po dlhšom čase. Nebude chýbať neandertálec z Gánoviec, výdreva obetnej studne z Gánoviec z doby bronzovej, vzácne mince, medaily, odznaky, ninera – unikátny hudobný nástroj zo 17. storočia, zreštaurované historické knižničné dokumenty zo 16. storočia, zreštaurované umelecké diela, vrstevnicová reliéfna mapa Vysokých Tatier, propagačné predmety a tlačoviny z najvýznamnejších športových podujatí i množstvo fotografií.

Nová expozícia múzea, situovaná na druhom nadzemnom podlaží s plochou 346 m² predstaví návštevníkom viac takmer 600 kusov zbierkových predmetov. Na druhom nadzemnom podlaží, v novom výstavnom priestore (100 m²), súčasne sprístupní múzeum výstavu s názvom Múzeum otvorené..., ktorá priblíži doterajšie stavebné úpravy a obnovu budovy, sídla múzea na Vajanského ulici.

Súčasťou komplexnej rekonštrukcie budovy Podtatranského múzea v Poprade bola aj príprava expozičných priestorov na prezentáciu unikátneho archeologického nálezu – hrobky kniežaťa z Popradu-Matejoviec z konca 4. storočia n. l. Päť miestností na prvom nadzemnom podlaží a jedna v suteréne vyčlenených na novú expozíciu zatiaľ nesprístupnili. Realizácia a otvorenie stálej expozície hrobky si bude vyžadovať osobitnú pozornosť, združenie finančných prostriedkov a úzku spoluprácu viacerých odborných inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia. Niekoľko originálnych predmetov hrobky, ktoré múzeu zapožičal Archeologický ústav SAV Nitra, budú môcť však návštevníci nájsť v rámci novej expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov.

Obecné noviny č. 13-14/2018

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2019
Zrekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke je prístupný verejnosti
Zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Obce Jelka a Vlastivedného múzea v Galante cez víkend spoločne sprístupnili verejnosti rekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke.
viac
03.06.2020
Kúriu Ambrovec po trojročnej prestávke opäť sprístupnili verejnosti
Honosne zariadený interiér šľachtického obydlia, život a tvorbu Jozefa Miloslava Hurbana a historické nálezy z hradu Beckov ponúka návštevníkom zrekonštruovaná kúria Ambrovec v Beckove. Po trojročnej prestávke je po utorkovom slávnostnom otvorení pripravená od stredy (3. 6.) prijímať návštevníkov.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
18.11.2020
Vynovený Štúrov park už sprístupnili verejnosti
Zvolenčanom sa po niekoľkých mesiacoch opäť otvára Štúrov park. Jeho obnova bola súčasťou tretej etapy rekonštrukcie tamojšieho Námestia SNP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %