Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
23.04.2024 09:05

Podtatranské múzeum zreštaurovalo dve Lutherove Biblie z 18. storočia


Zdroj: Podtatranské múzeum v Poprade


Podtatranské múzeum (PM) zreštaurovalo dve vzácne Lutherove Biblie zo začiatku 18. storočia. Jana Kušniráková z PM informovala, že ide o masívne diela, ktoré sú okrem rozsahu pozoruhodné aj z hľadiska vonkajšej a vnútornej výzdoby.


Renováciu sa podarilo zrealizovať vďaka dotáciám z Fondu na podporu umenia a od zriaďovateľa, ktorým je Prešovský samosprávny kraj.         

"Obe diela majú výraznú historickú i umeleckú hodnotu, hlavne vďaka veľkému množstvu rytín, ktoré sa v dielach nachádzajú, a tiež bohato zdobenej knižnej väzbe, pozostávajúcej z drevených dosiek potiahnutých kožou s ornamentálnou slepotlačou a mosadznými puklicami a sponami," objasnila Kušniráková.         

Prvá z Biblií je z roku 1702, má väzbu z drevených dosiek potiahnutých kožou a okrem výjavov z Biblie obsahuje aj portréty Martina Luthera a jeho rodiny. "Druhá Biblia z roku 1708 má väzbu z lepenkový dosiek potiahnutých kožou. Obsahuje rytiny, portréty Martina Luthera a jeho rodiny, mapu Svätej zeme a tiež výjavy zo života Izraelitov," doplnila Kušniráková.         

PM aj týmto projektom úspešne pokračuje v reštaurovaní vzácnych Biblií z historického knižničného fondu. V tejto súvislosti múzejná knižnica dlhé roky spolupracuje s reštaurátorom Štefanom Kockom, ktorý spolu s Marekom Kockom odborne posúdil rozsah poškodenia týchto vzácnych tlačí a vypracoval reštaurátorský zámer. Na základe neho realizovali samotné reštaurátorské práce vo svojom reštaurátorskom ateliéri.         

"Spod rúk týchto skúsených reštaurátorov vyšli skutočne profesionálne zreštaurované diela, ktoré budú slúžiť aj na prezentačné účely hlavne pri podujatiach organizovaných múzeom. Na jeseň pripravujeme výstavu s názvom Ukryté poklady, ktorá predstaví doposiaľ zreštaurované diela z historického knižničného fondu. Sprievodným podujatím bude aj predstavenie práce reštaurátora formou prednášky, obohatenej o praktické ukážky tejto umelecko-remeselnej činnosti," upozornila Kušniráková.         

Knižnica PM v Poprade sa od roku 2010 pravidelne uchádza o podporu v rámci projektov zameraných na reštaurovanie historických knižničných dokumentov. Fond na podporu umenia jej každoročne schvaľuje finančné prostriedky na ich realizáciu. "Prispieva k tomu hlavne skutočnosť, že 60 najstarších a najvzácnejších tlačí bolo rozhodnutím Ministerstva kultúry SR vyhlásených za historické knižničné dokumenty, a preto im je venovaná zvýšená pozornosť z hľadiska ich ochrany," uzavrela Kušniráková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2016
Na Oravskom hrade otvorili novú sezónu, lákadlom sú vzácne textílie
Unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca obohatia v novej sezóne prehliadkovú trasu na Oravskom hrade.
viac
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
11.07.2017
Podtatranské múzeum pripravilo letnú čitáreň a prednášky
Podtatranské múzeum v Poprade vo svojej pobočke v mestskej časti Spišská Sobota pripravilo pre svojich návštevníkov letnú čitáreň. Tá je spojená aj s prednáškami, ktoré sa uskutočnia dvakrát mesačne počas letných mesiacov vždy v stredu.
viac
31.08.2017
Podtatranské múzeum stále rekonštruujú, mesto prispelo 50 000 eur
Mesto Poprad vyčlenilo z rozpočtu mesta 50 000 eur na zhotovenie výstavného mobiliára novej expozície s názvom Poprad a okolie v zrkadle vekov, ktorá sa bude nachádzať v Podtatranskom múzeu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %