Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
12.09.2023 09:05

Polícia a rezort vnútra štartujú masívnu kampaň proti dezinformáciám


HOAXY SA NA MŇA NELEPIA


Centrum boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra SR (CBHH) spustilo v pondelok 11. septembra 2023 novú webstránku www.hybridnehrozby.sk. Cieľom webu je poskytovať širokej aj odbornej verejnosti komplexné informácie o problematike hybridných hrozieb a súvisiacich témach.


Nová webstránka www.hybridnehrozby.sk poskytuje všetky informácie o téme hybridných hrozieb na jednom mieste

 Spustenie webstránky je tiež súčasťou kampane HOAXY SA NA MŇA NELEPIA, ktorá aktuálne prebieha.

Zámerom bolo vytvoriť jeden portál, kde budú dostupné všetky základné informácie o danej problematike. Na webe http://www.hybridnehrozby.sk návštevníci nájdu:

·         najnovšie analýzy z oblasti hybridných hrozieb, ako aj definície hlavných pojmov;

·         články zamerané na tému hybridných hrozieb, základné zdroje spolu s odkazmi na dôležité organizácie zamerané na túto oblasť;

·         vzdelávacie zdroje, ktoré pomôžu zvýšiť povedomie o tejto problematike v rámci verejnej správy a u širokej verejnosti;

·         online kvíz znalostí o hybridných hrozbách;

·         ukážky úspešných komunikačných kampaní;

·         informácie o projekte „Zvýšenie odolnosti Slovenska voči hybridným hrozbám pomocou posilnenia kapacít verejnej správy“ a jeho partneroch.

 Samostatná časť webstránky je venovaná kampani #TransparentneVolby2023, ktorú spustil rezort vnútra za účelom poskytovať verejnosti všetky potrebné informácie o voľbách.

O práci Centra boja proti hybridným hrozbám MV SR sa môžete dozvedieť aj na sociálnej sieti Twitter: @CBHH_SK.

 „Hoaxy sa na mňa nelepia“ je novou preventívno-vzdelávacou kampaňou MV SR a Policajného zboru, ktorú podporili významné slovenské osobnosti. Verejnosť sa bude môcť stať jej súčasťou prostredníctvom nálepiek a odznakov.

Slovenská republika je dlhodobým cieľom pôsobenia rôznych druhov dezinformácií, ktorých cieľom je vytváranie napätia v spoločnosti, nárast nedôvery v štátne inštitúcie a polarizácia spoločnosti.

Polícia sa pôsobením dezinformácií začala intenzívne zaoberať najmä po vypuknutí pandémie, kedy nastal prvý významný nárast vplyvu nepravdivých správ. Zmanipulované informácie bezprostredne ohrozovali životy a zdravie všetkých občanov krajiny. V roku 2022 sa nosnou témou dezinformátorov stala vojna na Ukrajine a obhajovanie vojenskej agresie cudzej štátnej mocnosti. Ministerstvo vnútra rieši problematiku dezinformácií ako súčasť aktivít zameraných proti hybridným hrozbám a od roku 2022 zriadilo aj špecializované Centrum boja proti hybridným hrozbám.

Hlavná časť kampane „Hoaxy sa na mňa nelepia“ bude komunikovaná formou krátkych videí so známymi osobnosťami, ktoré sa zamerajú na špecifické hoaxy. Kampaň polície sa rozhodli podporiť reper a komik Bekim Aziri, prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, emeritný biskup Róbert Bezák, komik Fero Joke, 96-ročný lekár Karol Mika a cestovateľ Martin Navrátil. S ďalšími známymi osobnosťami, ktoré by sa mohli do kampane zapojiť, polícia aktívne komunikuje. 

Videá bude mať verejnosť možnosť vidieť na sociálnych sieťach polície a ministerstva vnútra, ale aj vo vysielaní RTVS (televízia, rozhlas) a televízií JOJ a Markíza. 

Prvé video s emeritným biskupom Róbertom Bezákom nájdete na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, LinkedIn a Twitter.  

Kreatívne stvárnenie kampane, vrátane výroby a spracovania videí je výsledkom práce Policajného zboru.

Známe osobnosti neboli za svoje vystúpenia honorované.

Šírenie kampane na sociálnych médiách a v offline priestore formou nálepiek a odznakov bolo podporené zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu v rámci programu Efektívna verejná správa. 

Zapojenie verejnosti

Verejnosť sa do kampane bude môcť zapojiť prostredníctvom nálepiek a odznakov s logom a heslom kampane. Nálepky budú k dispozícii vo verejných priestoroch Prezídia Policajného zboru, policajných krajských a okresných riaditeľstiev, klientskych centier a okresných úradov. Zamestnanci Informačných kancelárií Prevencie kriminality ich budú distribuovať v rámci prednášok na školách a seniorom. Limitovaný počet nálepiek a odznakov bude k dispozícii prostredníctvom facebookovej stránky “Hoaxy a podvody – Polícia SR”, na ktorú sa záujemcovia budú môcť obrátiť formou súkromnej správy.

Dlhoročný boj proti hoaxom

Policajný zbor začal boj proti dezinformáciám ako prvá inštitúcia na Slovensku v roku 2017. Nasledujúci rok bol spustený špecializovaný profil na facebooku „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorý sa v danej oblasti stal vďaka viac ako 150 000 fanúšikom najsledovanejším informačným kanálom, a taktiež získal niekoľko ocenení.

Polícia o téme dezinformácií publikovala niekoľko verejných správ – prehľad hoaxov za roky 2022 a 2023, ako aj detailnú analýzu informačnej operácie Ladomirová, na ktorej sa podieľalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave.

Stiahnite si vizuál kampane ako pozadie do počítača či mobilu:

Na výšku (1080×1920 FHD)

Na šírku (3840×2160 4K)

Tag: dezinformácie , strategická komunikácia

Autor: (MV SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.12.2019
Od spustenia náborovej kampane do MsP evidujú 281 záujemcov
Od spustenia náborovej kampane do bratislavskej mestskej polície (MsP) v októbri eviduje hlavné mesto aktuálne 281 záujemcov.
viac
13.07.2020
Preventívna kampaň polície „Nezabudni na mňa v aute“
Polícia prostredníctvom preventívnej kampane „Nezabudni na mňa v aute“ upozorňuje, aby sme nenechávali v letných horúčavách v zaparkovaných autách deti ani zvieratá.
viac
08.09.2023
Ministerstvo vnútra a polícia spúšťajú kampaň proti dezinformáciám
Polícia a Ministerstvo vnútra (MV) SR spúšťajú preventívno-vzdelávaciu kampaň s názvom Hoaxy sa na mňa nelepia. Reagujú ňou na pôsobenie rôznych druhov dezinformácií, ktorých cieľom je vytváranie napätia a polarizácie v spoločnosti i narastanie nedôvery v štátne inštitúcie.
viac
15.05.2024
Polícia spúšťa kampaň pre mladých, má ochrániť seniorov pred podvodmi
Polícia spúšťa kampaň na ochranu seniorov pred podvodníkmi. Vtipnými videami cieli na mladšie publikum, teda synov, dcéry, vnukov a vnučky, ktorých úlohou je následne tieto videá ukázať svojim rodičom a starým rodičom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %