Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
22.01.2022 09:55

Politika otvoreného prístupu na UMB


Ilustračná snímka (UMB)


Univerzita Mateja Bela prijala oficiálnu politiku otvoreného prístupu v duchu Budapeštianskej a Berlínskej deklarácie


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici ako prvá univerzita na Slovensku prijala oficiálnu politiku otvoreného prístupu, v ktorej deklaruje záujem napĺňať princípy Budapeštianskej a Berlínskej deklarácie, ktoré položili základ hnutia otvoreného prístupu a poskytovať bezbariérový prístup k výsledkom vedeckovýskumnej činnosti svojich zamestnancov.

Prijatím politiky univerzita nadviazala na aktuálne trendy smerovania vedy a výskumu vo svete a zaradila sa k prestížnym zahraničným univerzitám, kde otvorený prístup a otvorená veda predstavujú štandardný spôsob vedeckej komunikácie. Zároveň tým preukázala odhodlanie k realizácii cieľov definovaných v Národnej stratégii otvorenej vedy na roky 2021 – 2028, z ktorých mnohé proklamuje aj v Dlhodobom zámere univerzity na roky 2021 – 2026.

„Veríme, že zavedenie princípov tejto politiky bude mať pozitívny dopad na posilnenie dôvery spoločnosti vo vedu, zvýšenie viditeľnosti a citovanosti výsledkov vedeckovýskumnej činnosti univerzity a ich efektívne využitie v spoločenskej a hospodárskej praxi,“ uviedla riaditeľka Univerzitnej knižnice Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mgr. Michaela Mikušková.

Autor: (ts-UMB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Začína lepší a väčší Ekotopfilm – Envirofilm 2016
V Bratislave a Banskej Bystrici dnes začína ďalší ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Návštevníci sa môžu tešiť na kvalitné a pútavé dokumentárne filmy a bohatý sprievodný program.
viac
15.02.2017
Samosprávy investujú do škôlok
Vďaka schváleným žiadostiam o nenávratné finančné prostriedky (NFP), pôjde do rekonštrukcie troch škôlok v Banskej Bystrici historicky najvyšší objem financií. O dotáciu sa uchádza aj ďalšie krajské mesto.
viac
20.09.2017
Na obnovu cintorína z I. svetovej vojny v Majeri pôjde 215.000 eur
Na vybudovanie fontány v parku pred magistrátom pôjde 85.000 eur a na obnovu cintorína z prvej svetovej vojny, ktorý je v časti mesta Majer, 215.000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí na svojom zasadnutí 19. septembra schválili návrh na zmenu účelu použitia fondu minulých rokov.
viac
18.04.2018
Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí oslávilo štvrťstoročnicu
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pri príležitosti osláv 25. výročia Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí (MC UMB) pripravila slávnostné zhromaždenie s názvom Korene a krídla. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Auly Rotunda na EF UMB dňa 12. apríla 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %