Piatok 16.05.2025
Dnes má meniny 
Svetozár
°C
07.06.2024 10:10

Polomka: Nová tabuľa pripomína príbeh Američanov a Britov, ktorí pomáhali v SNP


Snímka zdroj: TA3


V obci Polomka v okrese Brezno vo štvrtok slávnostne odhalili novú informačnú tabuľu pripomínajúcu príbeh Američanov a Britov, ktorí pred 80. rokmi pomáhali v Slovenskom národnom povstaní.


Štrnásti Američania a traja britskí agenti boli v obci napokon nacistickými jednotkami zajatí a poslaní do koncentračného tábora, kde ich po vypočúvaní a mučení zastrelili. TASR o tom informovali z Veľvyslanectva USA na Slovensku.         

V Polomke sa vo štvrtok konala aj pietna spomienka na obete Američanov a Britov, ktorí pomáhali v SNP. Na podujatí sa zúčastnili Chargé d'Affaires Veľvyslanectva USA na Slovensku Nicholas Namba a britský veľvyslanec Nigel Baker, ale tiež syn majora britského výkonného úradu pre špeciálne operácie (SOE) Johna Sehmera, osemdesiatjedenročný James Sehmer.         

"Dnes si uctievame statočných mužov a ženy, ktorí čelili najväčším ťažkostiam svojej doby a postavili sa za slobodu a mier aj zoči-voči sile zla. Ide o spojeneckých vojakov, ich slovenských náprotivkov a kolegov, ako aj slovenských obyvateľov Polomky a okolitých miest, ktorí pre nich počas tuhej zimy v roku 1944 zabezpečovali potraviny a iné potreby," skonštatoval Namba.

Podľa britského veľvyslanca sa zdá, ako by ľudia časom zabúdali, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. "Skláňame sa nad tými, ktorí bojovali a umreli v mene slobody počas SNP. Vojaci a civili zo Slovenska, Británie a USA bojovali spolu s povstalcami, aby oslobodili tento región od okupácie," povedal Baker.         

Tímy z amerického Úradu pre špeciálne služby (OSS) a personál britského SOE na stredné Slovensko pricestovali na jeseň 1944, aby spolupracovali so slovenským odbojom pri oslobodzovaní Slovenska od nacistickej okupácie. Po potlačení povstania boli prinútené ustúpiť do hôr. Jeden z amerických tímov sa uchýlil do Polomky, kde sa stretol aj britskými kolegami.         

Američania a Briti našli v Polomke spoločný úkryt v malej chatke na kopci, kde spoločne so slovenskými kolegami strávili Vianoce. Na druhý deň ich prepadlo 300 nacistických vojakov vrátane slovenských kolaborantov. Celý tím, pozostávajúci zo 14 Američanov a troch Britov, zajali a poslali do koncentračného tábora Mauthausen, kde boli po vypočúvaní a mučení zastrelení. Medzi obeťami bol aj vojnový korešpondent agentúry AP Joe Morton.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.09.2017
„Po partizánskom chodníku“ na Orave
Obecné úrady Istebné a Párnica na Orave, spoločne so SZPB Istebné s Matičiarmi, pod záštitou Obl.V. Ružomberok, zorganizovali pri príležitosti 73. výročia SNP už tradičný prechod „Po partizánskom chodníku“ z Istebného cez Párnicu na kopec Bralo nad Malou Lučivnou.
viac
08.07.2018
DEŇ KROJA - nezabudnuteľný zážitok pre celé Slovensko
Pozývame vás na výnimočný Deň kroja, ktorý sa uskutoční 8. septembra 2018 (sobota) o 15.00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici.
viac
30.09.2018
Mesto začalo opravovať havarijný stav lávok pre peších a cyklistov na Moste SNP
Hlavné mesto sa pod vedením primátora Iva Nesrovnala pustilo do prác spojených s opravou havarijného stavu lávok na Moste SNP. Práce sú naplánované na 120 dní a budú zahŕňať opravu oceľových častí, ktoré sú zhrdzavené a výmenu povrchu. Celkovo mesto do opravy investuje 1,5 mil. eur.
viac
06.09.2024
Britským a americkým hrdinom v SNP odhalili pamätnú tabuľu v B. Bystrici
Na priečelí historického Národného domu v Banskej Bystrici odhalili vo štvrtok pamätnú tabuľu venovanú príslušníkom Úradu pre špeciálne operácie Spojeného kráľovstva a Úradu pre strategické služby Spojených štátov ako aj ich slovenským spojencom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa