Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
27.03.2021 02:10

Ponitrianske múzeum priblíži atmosféru aristokratických poľovačiek


Snímka (tasr)


Zaujímavosti o poľovačkách aristokracie prináša výstava, ktorú v piatok sprístupnili v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Expozícia s názvom Na postriežke so šľachtou v revíroch pod Tribečom ponúkne aj množstvo informácií o poľovných revíroch bývalej Nitrianskej a Tekovskej župy v rokoch 1800 až 1945.


Väčšina z nich patrila významným šľachtickým rodom, akými sú Forgáchovci, Apponyiovci, Keglevichovci či Habsburgovci. „Prostredníctvom archívnych materiálov, dobových fotografií, genealogických tabuliek a rodových erbov priblíži výstava návštevníkom atmosféru poľovačiek vrátane ich hlavných aktérov vo vybraných najkrajších poľovných revíroch situovaných na územiach dnešných Topoľčianok, Oponíc, Kovariec, Veľkých Uheriec, Horných Lefantoviec a iných lokalít,“ uviedla Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea.       

Výstava ponúkne tiež rôzne zaujímavosti a informácie napríklad o lesnom personáli, menách horárov a polesných či sídlach lesných úradov. „Návštevníci si budú môcť pozrieť aj fotografie hájovní, horární, loveckých chát či lesnej úzkorozchodnej železnice na panstve v Topoľčiankach,“ dodala Vilčeková.       

Výstava potrvá v Ponitrianskom múzeu do konca mája, verejnosť si ju bude môcť pozrieť zatiaľ vo virtuálnom priestore. „Aj napriek tomu, že sme kvôli pandemickým opatreniam ešte zatvorení, výstavu budeme až do otvorenia prinášať na sociálnych sieťach formou fotoprezentácie, videí a kvízov,“ doplnila Vilčeková.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.10.2021
Ponitrianske múzeum predstavuje obdobie pred príchodom Slovanov
Obdobie pred príchodom Slovanov na Ponitrie dokumentuje výstava Germáni a ich kultúra, ktorú pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre. Partermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre.
viac
24.03.2022
Ponitrianske múzeum predstaví výsledky výskumu na Oponickom hrade
Prezentovať výsledky archeologického výskumu Katedry archeológie Filozofickej fakulty (FF) Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre na Oponickom hrade z rokov 2015 až 2020 je cieľom výstavy, ktorá bude sprístupnená v Ponitrianskom múzeu v Nitre.
viac
14.05.2022
Expedícia pravek predstaví život v rôznych epochách dejín
V Ponitrianskom múzeu v Nitre v týchto dňoch sprístupnili interaktívnu výstavu Expedícia pravek. Návštevníkom umožní nahliadnuť do rôznych epoch praveku, od staršej doby kamennej až po dobu bronzovú.
viac
20.07.2022
Ponitrianske múzeum predstavuje špecifiká svojho zbierkového fondu
Rôznorodosť a špecifiká zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre predstavuje výstava Tak sme my... Vznikla pri príležitosti 60. výročia založenia múzea, ktoré pripravilo pre svojich návštevníkov sériu podujatí, informovala Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea. Výstava potrvá do konca roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %