Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.10.2018 05:30

Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy venované krojom


Dom ľudového bývania, Šaľa. Snímka zdroj: muzeum.sk


Ponitrianske múzeum pripravuje na november vo svojich pobočkách v Šali a v Zlatých Moravciach nové výstavy. Podľa slov PR manažérky múzea Ľubice Packovej-Zahradárovej sa budú obe venovať ľudovým krojom.


V Dome ľudového bývania v Šali sprístupnia 6. novembra expozíciu s názvom Svadobné kroje Slovákov v Maďarsku. "Pri príležitosti folklórneho podujatia Šalianske obyčaje III si budú môcť návštevníci výstavy pozrieť až do 30. novembra fotografie svadobných krojov zo 43 národnostných osád Slovákov žijúcich v Maďarsku," uviedla Packová-Zahradárová.       

V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach bude 12. novembra otvorená výstava s názvom Klenoty spod Slovenskej brány - Ľudové odievanie v Kozárovciach. "Ponúkne možnosť nahliadnuť do tradičnej kultúry a života Kozároviec od polovice 19. storočia až po súčasnosť. Prezentované budú vzácne ženské čepce, golierkové oplecká, medené farbiarske sukne, delínové sukne, spodníky, zástery, množstvo ručníkov a tkanín. Výstava potrvá do 15. januára," doplnila Packová-Zahradárová.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2018
Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy i ukážky ľudových zvykov
Ponitrianske múzeum pripravuje na december viacero podujatí zameraných na prezentáciu výtvarného umenia i vianočných zvykov. Konať sa budú vo výstavných priestoroch v Nitre aj v pobočkách múzea v Zlatých Moravciach a Šali.
viac
18.05.2020
Mestské múzeum predstavuje jaskyne ukrývajúce sa v pohorí Tribeč
Unikátne prírodné útvary ukrývajúce sa v hĺbke jaskýň predstavuje výstava Jaskyne v našom regióne. Sprístupnená je v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, návštevníci si ju môžu pozrieť do 20. novembra.
viac
03.06.2022
Nová expozícia v múzeu predstaví každodenný život na hrade Hrušov
Slávnostná vernisáž otvorí v piatok v zlatomoravskom múzeu výstavu s názvom Každodenný život na hrade Hrušov. Expozícia predstaví výsledky archeologického výskumu Hrušova v rokoch 2013 až 2015.
viac
06.05.2023
Múzeum predstaví archeologické nálezy i obnovu hradu Gýmeš
Nálezy z piatich rokov menších archeologických výskumov na hrade Gýmeš a desiatich rokov jeho stavebnej obnovy prezentuje výstava v Múzeu v Zlatých Moravciach. Pre verejnosť bude sprístupnená od 10. mája do konca septembra tohto roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %