Piatok 21.01.2022
Dnes má meniny 
Vincent
°C
06.11.2021 09:00

Potreba používania euromincí sa má minimalizovať


Ilustračná snímka


Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili zákon č. 18/1996 Z. z. o cenách, ktorým sa má zaviesť zaokrúhľovanie cien tovarov služieb v hospodárstve tak, aby sa minimalizovala potreba používania 1 a 2 eurocentových mincí.


To povedie k zníženiu nákladov podnikateľov a verejnosti za poplatky bánk za vloženie resp. spracovanie 1 a 2 eurocentových mincí, k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a znižovaním počtu prepráv týchto mincí.

Príjemcovia platieb aj po tom, ako sa návrhom zákona zavedie povinné zaokrúhľovanie, budú naďalej povinní prijať pri platbách v hotovosti 1 a 2 eurocentové mince. To znamená, že 1 a 2 eurocentové mince zostanú na Slovensku všeobecne akceptovaným zákonným platidlom tak dlho a v takom rozsahu, ako zostávajú zákonným platidlom podľa právnych predpisov Európskej Únie.

Navrhované je zaokrúhľovanie použitím podobných princípov ako pri zrušení 10 a 20 halierových mincí v minulosti, zaokrúhľovanie len hotovostných platieb, nakoľko cieľom navrhovanej zmeny je obmedzenie obehu mincí, ktoré súvisia s hotovosťou, pri použití  spôsobu zaokrúhľovania, ktorý je neutrálny, spravodlivý pre obe strany, obchodníka aj kupujúceho. Pri platbe v hotovosti do 5 eurocentov sa navrhuje zaokrúhlenie na 5 eurocentov.

Viac informácií nájdete TU.

 

Autor: (Zdroj: ZMOS, NR SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2019
Radnica zjednodušuje platenie mestských daní a poplatkov
Obyvatelia Nitry už môžu platiť dane a mestské poplatky jednoduchšie. Mesto začalo na platové výmery vytláčať QR kódy, ktoré umožnia platiť pomocou mobilnej aplikácie.
viac
31.05.2019
Zberateľstvo je stále „in“. Bratislavské zberateľské dni sú dôkazom
Najznámejší slovenský zberateľský veľtrh aj v tomto roku ponúkne množstvo zaujímavých exponátov. Novinkou bude špeciálna sekcia venovaná starým knihám a vinylovým platniam.
viac
27.08.2020
MŠVVaŠ odporúča zvážiť prenájom telocviční športovými klubmi
Rezort školstva odporúča zvážiť prenájom telocviční športovými klubmi. Dôvodom je najmä zamedzenie kontaktu rôznych skupín ľudí v spoločných priestoroch. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
viac
18.12.2021
Zaokrúhľovanie mincí - najčastejšie kladené otázky
V nadväznosti na schválený návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 18/1996 Z. z., pripravilo Ministerstvo financií SR sériu najčastejšie kladených otázok a odpovedí z praxe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %