Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
09.11.2015 09:00

Povedie nový zákon k zvýšeniu množstva vyzbieraných odpadov?


Nový zákon ukončí viacnásobné vykazovanie odpadov. (Foto: Envipak)


Nový zákon o odpadoch zavádza viacero opatrení na to, aby sa množstvo vytriedených odpadov zvýšilo. Tým najdôležitejším rozšírená zodpovednosť výrobcov a nová evidencia vykazovania množstiev vytriedených a recyklovaných odpadov.


V praxi to znamená, že každý výrobca a dovozca má predpísané množstvo odpadov z obalov, pre ktoré musí zabezpečiť zber, recykláciu a zhodnotenie. Aby to bolo spravodlivé voči výrobcom, je toto množstvo odvodené od množstva obalov, ktoré na Slovensku výrobca predá. V organizáciách zodpovednosti výrobcov (OZV) sa množstvá jednotlivých výrobcov spočítavajú a OZV musí zabezpečiť zber a zhodnotenie celého súčtu množstiev všetkých výrobcov.

Povinnosť zabezpečiť zber a recykláciu mali výrobcovia a dovozcovia i doteraz, ale v realite sa často stávalo, že povinnosti zberu a zhodnotenia boli plnené nie odpadom pochádzajúcim z triedeného zberu komunálnych odpadov, ale z priemyselných odpadov, alebo sa dokonca mohlo stať, že v evidencii množstva odpadu vznikalo viacnásobné vykazovanie a množstvá vytriedeného a recyklovaného odpadu sa umelo navyšovali.

Podľa nového zákona o odpadoch bude evidencia jednoznačná. Bude mapovať materiálový tok od pôvodcu odpadu, až po toho, kto odpad recykluje. Koniec duplicitám a viacnásobnému vykazovaniu vyzbieraného a recyklovaného odpadu bude znamenať zreálnenie množstiev vytriedených odpadov. Preto budú musieť výrobcovia prostredníctvom OZV podporiť zvyšovanie množstva vytriedených odpadov, aby dokázali splniť povinnosti stanovené zákonom.

Strašiť budú vysoké sankcie

Výrobcom a dovozcom, ako i organizáciám zodpovednosti výrobcov budú hroziť vysoké sankcie, ak sa nevytriedi a nezrecykluje dostatočné množstvo odpadov. Preto budú robiť všetko , aby sa tak nestalo. Významnú úlohu bude predstavovať povinnosť výrobcov financovať a organizovať osvetové kampane na podporu triedeného zberu, ako i vytvoriť elektronický informačný systém v odpadovom hospodárstve.

Pre mestá a obce zavedenie tohto princípu znamená, že z ich územia budú triedené odpady ako sklo, plasty a papier z farebných kontajnerov vyvezené v plnom rozsahu. Úlohou OZV je aj vzdelávať obyvateľstvo tak, aby ľudia triedili čo najviac.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2023
Dažďovú vodu využívajú v škole na zavlažovanie
Do pilotného projektu zadržiavania dažďovej vody, ktorá je vybudovaním rozvodov využívaná na závlahu, sa zapojila žilinská Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Je tak prvou školou na Slovensku, kde úspešne zrealizovali využitie dažďovej vody pre závlahu.
viac
23.11.2023
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti z celého Slovenska i sveta môžu aj v tomto roku písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk.
viac
23.11.2023
Vrbové chce pomenovať po rodákovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi nové sídlisko
Mesto Vrbové má záujem pomenovať novú obytnú štvrť po rodákovi, niekdajšom futbalovom reprezentantovi Jozefovi Adamcovi. Návrhom sa bude zaoberať novembrová schôdza mestského zastupiteľstva. Informoval o tom primátor Štefan Kubík.
viac
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %